Pembroke dhe Cardigan Welsh Corgi Çmimi: Shih Kostot e Qenit

Pembroke dhe Cardigan Welsh Corgi Çmimi: Shih Kostot e Qenit
Wesley Wilkerson

A është i lartë çmimi i Corgi Uells?

Uells Corgi është një qen që bie në sy në çdo mjedis ku gjendet. Është një racë që konsiderohet se i përket familjes së barinjve, ndaj karakteristikat e saj fizike dhe të sjelljes e bëjnë atë unike dhe krejtësisht të ndryshme nga racat e tjera.

Për këtë arsye, vlera e saj në tregun e qenve është relativisht e lartë, kështu që çmimi mund të ndryshojë midis 3,000,00 dhe 5,000,00 dollarë në varësi të pastërtisë së qenit, mbarështimit, aplikimit të vaksinave, heqjes së krimbave dhe mikroçipimit. Edhe me një origjinë, vlera e kafshës shtëpiake mund të arrijë më shumë se 7000,00 dollarë!

Pronarët e saj nxjerrin në pah sjelljen e saj të qetë dhe shoqërimin e jashtëzakonshëm të kafshës, cilësi që çdo pronar kërkon tek një kafshë shtëpiake. Nëse po mendoni të keni një Corgi Uellsian në shtëpi, ky artikull është për ju! Ne do t'ju tregojmë gjithçka për karakteristikat, sjelljen e tij, si dhe këshilla të rëndësishme për ju për t'i siguruar qenit tuaj një jetë të shëndetshme. Lexim i mirë!

Zbuloni çmimin e Corgi të Uellsit dhe ku të blini

Nëse po mendoni të blini një Corgi Uells, por jeni në dyshim për vlerat, kostot dhe kujdes tjetër për këtë qen, atëherë ne do t'ju tregojmë gjithçka rreth tij: çmimet e qenve, takimet, ushqimi, lodrat dhe më shumë! Qëndroni deri në fund dhe shkruani këshillat!

Çmimi i Pembroke Welsh Corgi

Pembroke është Corgi me bisht të shkurtër, kështu që kjoËshtë një karakteristikë që lehtëson identifikimin midis Pembroke Corgi dhe Cardigan Corgi. Një tjetër ndryshim midis këtyre dy nënklasifikimeve të racës janë veshët.

Me popullaritet më të madh, ata që janë të interesuar të kenë një qen Corgi në shtëpi do të duhet të shpenzojnë nga 3,000 deri në 5,000 dollarë. Kjo vlerë ndryshon sipas kujdesit, cilësisë së lukunisë ku është rritur qeni, vaksinave, të cilat duhet të jenë të përditësuara, mikroçipimit dhe certifikatës së origjinës.

Shiko gjithashtu: American Staffordshire Terrier: shikoni udhëzuesin e plotë të racës

Çmimi i Cardigan Corgi Uells

Corgi Cardigan uellsian identifikohet nga bishti i tij më i gjatë dhe madhësia e tij më e fortë në krahasim me Pembroke. Veshët e saj janë më të rrumbullakosura dhe me më shumë larmi në tonalitetin e palltos.

Vlera sipas mbarështuesve të kësaj race është e njëjtë me atë të Pembroke Corgi, midis 3,000,00 dhe 5,000,00 dollarë dhe, siç u përmend më sipër, këto vlera ndryshojnë sipas krijimit dhe kujdesit të qenushit.

Çfarë mund të ndikojë në çmimin e racës?

Siç u përmend në temat e mësipërme, disa faktorë mund të ndikojnë në vlerat e Uellsit Corgi, të tilla si pastërtia e racës, prejardhja e prindërve dhe gjyshërve, cilësia e lukunisë dhe nëse Breeder është i specializuar në rritjen e një Corgi Uells.

Një Corgi që u dorëzohet blerësve me vaksina të përditësuara, me një certifikatë prejardhjeje, mikroçipe dhe heqje krimbash do të ketë natyrisht një vlerë më të lartë se të tjerët. Pavarësisht kësaj, nëse e blini, do të jeni të sigurtse qeni ka origjinë.

Ku mund të blini një qen Corgi Uells?

Për të blerë një Corgi të Uellsit, kërkoni faqet e internetit të specializuara dhe zyrtare të mbarështuesve. Ka shumë në treg, por bëni një hulumtim të hollësishëm dhe zgjidhni atë që ju pëlqen më shumë.

Kini kujdes me besueshmërinë e këtyre vendeve. Nëse ju lind mundësia, bëni një vizitë, kontrolloni higjienën e vendit dhe si sillet vendi me vizitorët. Kjo padyshim do të sjellë më shumë besim kur të finalizoni blerjen e një qeni të kësaj race.

A është e mundur të adoptosh një qen të kësaj race?

Po! Është e mundur, por relativisht e vështirë. Për shkak se është një racë e shtrenjtë, pronarët që e blejnë këtë qen nuk ka gjasa ta vendosin atë për birësim, por kontrolloni me OJQ specifike në këtë fushë, pasi shumë venë në dispozicion racat që janë të disponueshme për birësim.

Dijeni se , kur adoptoni një Corgi Uells, do të keni shpenzime mujore dhe një përgjegjësi të madhe, ndaj sigurohuni për zgjedhjen tuaj. Birësimi është një veprim i bukur, por bëjeni me përgjegjësi.

Kostoja e jetesës për një qen Corgi të Uellsit

Më pas, do të shihni se sa kushton për të mbajtur gjithçka të përditësuar në jetën e këtij qenushi. Ju do të dini vlerën e çmimit të ushqimit, lodrave, vaksinave, përveç një sërë kostosh që lidhen me ruajtjen e cilësisë së jetës së Uellsit. Nëse ende keni dyshime, merrni një stilolaps dhe një letër!

Shiko gjithashtu: Njihuni me majmunin merimangë: specie, karakteristika dhe më shumë!

Çmimi i ushqimit për Corgi

Welsh Corgi është një qen i vogël, kështu që ushqyerja e tij nuk konsiderohet aq e vështirë. Por për të mbajtur kafshën shtëpiake të shëndetshme dhe energjike, është e nevojshme të sigurohet një dietë e ekuilibruar e pasur me lëndë ushqyese.

Racioni premium është më i treguari dhe vlera e një pakete prej 1 kg varion midis 25,00 dollarëve. dhe 30,00 dollarë. Një paketë e madhe, me peshë 15 kg, mund të blihet për 220,00 dollarë, në varësi të markës dhe vendndodhjes së zgjedhur. Duke marrë parasysh që Corgi ha rreth 105 g ushqim në ditë, ju ndoshta do të shpenzoni rreth 47,00 dollarë në muaj nëse blini paketën 15 kg.

Çmimi i jakës dhe tasave

Konsiderohet si një qen delikat, Corgi uellsian nuk ka nevojë për jakë shumë rezistente, por është mirë që të keni gjithmonë pranë, dhe për këtë rekomandohet të blini një cilësi. Një jakë për këtë qen mund të gjendet në dyqanet e kafshëve shtëpiake dhe në dyqane të specializuara me çmime që fillojnë nga 20,00 dollarë.

Kapat e ushqimit dhe hidratimit mund të blihen nga 55,00 deri në 200,00 dollarë. Në varësi të materialit dhe modelit, vlera mund të ndryshojë.

Çmimi i lodrave të qenve

Uells Corgi është një qen inteligjent dhe i shkathët që i pëlqen të luajë me pronarët e tij ose vetëm. Lodrat janë thelbësore për zhvillimin e këtij qeni, kështu që ka një sërë opsionesh për të zgjedhur nga pronarët.

Çmimi mesatar i lodrave mund të jetë midis 25,00 dhe $110.00. Ka topa interaktivë me vlerë 35,00 dollarë, lodra për dalje dhëmbësh për 27,00 dollarë, kocka për 25,00 dollarë, ndër të tjera.

Çmimi i shtëpive dhe aksesorëve

Me disa opsione shtëpish dhe aksesorësh në treg, pronari i një Corgi mund të hulumtojë se cila do të jetë më e mira për kafshën e tij. Një lukuni për një qen të vogël, për shembull, mund të blihet për $90,00 deri në $200,00.

Aksesorët ndryshojnë sipas modeleve dhe rasteve. Një jakë me emër të regjistruar mund të blihet për 100,00 dollarë, ndërsa veshjet ose kostumet mund të blihen nga 60,00 dollarë.

Kostoja e vaksinave dhe veterinerit

Kujdesi është thelbësor për shëndetin e qenit tuaj, kështu që t'i kushtoni vëmendje vaksinat e nevojshme dhe ndjekja me një profesionist është shumë e rëndësishme. Kontrolloni gjithmonë broshurën e vaksinimit të kafshës shtëpiake!

Vaksinat e detyrueshme që qeni juaj të bëjë një jetë të shëndetshme janë V8 ose V10 dhe kundër tërbimit. Ato mund të gjenden duke filluar nga 30,00 dollarë, duke shkuar deri në 90,00 dollarë, në varësi të klinikës, me një përforcues vjetor. Një vizitë rutinë veterinare mund të variojë midis 90,00 dhe 150,00 dollarë në varësi të vendndodhjes.

Shpenzimet me produktet e higjienës dhe pastrimit

Për ta mbajtur Corgi të Uellsit gjithmonë të pastër, rekomandohet një dush çdo 15 ditë ose larja e përditshme e shtresës së tij. Mësuesi mund të zgjedhë vendin e larjes, në mënyrë që në një kafshë shtëpiakenë dyqan shuma mund të arrijë në 65,00 dollarë në varësi të vendndodhjes dhe madhësisë së qenit.

Në shtëpi shpenzimet do të jenë me produkte pastrimi, si shampo dhe balsam, furça dhe peshqirë për qentë, kostoja mund të ndryshojë deri në 100,00 dollarë, dhe avantazhi është se pronari mund të ripërdorë produktet në banja të tjera.

Një qen ndryshe dhe i lezetshëm, ky është Corgi Uells!

Me origjinën dhe karakteristikat e tij unike, Corgi Uells është një racë që konsiderohet mjaft interesante dhe kurioze. Me madhësinë e tyre të lezetshme, mësuesi, kur blen një qenush të tillë, mund të jetë i sigurt se do të ketë një shoqërues të shkëlqyeshëm në shtëpinë e tij.

Në këtë artikull, keni parë se ata trashëguan bukurinë, inteligjencën dhe shkathtësinë e paraardhësit e tyre. Përveç kësaj, ai zbuloi se ata janë shoqërues dhe se u pëlqen të jenë gjithmonë pranë pronarëve të tyre. E gjithë kjo e bën Corgi një zgjedhje të shkëlqyer për një kafshë shtëpiake.

Duke njohur në detaje vlerat, kostot dhe karakteristikat e këtij qeni, ju tashmë jeni gati të bëheni një kujdestar dhe të keni një mik besnik dhe besnik.shoqërues për shumë vite!
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.