Pse qentë ulërijnë? Shihni se çfarë mund të jetë dhe si të ndaloni!

Pse qentë ulërijnë? Shihni se çfarë mund të jetë dhe si të ndaloni!
Wesley Wilkerson

A e dini pse qentë ulërijnë?

A e keni parë ndonjëherë qenin tuaj duke ulëritur dhe keni menduar se çfarë mund të jetë? Qoftë kur dëgjoni një tingull ose kur jeni vetëm, ulërima mund të lindë dhe, pavarësisht se shihet si diçka e lezetshme, kuptimi mund të mos jetë i mirë dhe kërkon vëmendje.

Ulërima është një instinkt primitiv i trashëguar nga ujqërit dhe kjo sot kumbon te qentë tanë të përkëdhelur, duke arritur kilometra larg. Më parë, ujqërit ecnin në tufa dhe ulërima ishte mënyra se si komunikonin.

Sot qentë ulërijnë për arsye të ndryshme si organizimi në grup, kundër kërcënimeve madje edhe sepse ndihen të vetmuar. Vazhdoni të lexoni dhe zbuloni të gjitha arsyet e mundshme pse qentë ulërijnë dhe si t'i parandaloni që ta bëjnë këtë.

Pse një qen mund të ulërijë nga hiçi?

Dijeni se zakoni i ulëritës është super normal tek qentë dhe lidhet me sjelljen e qenit. Më poshtë do të zbuloni arsyet e shumta pse qeni juaj mund të ulërijë.

Kur dëgjojnë muzikë, sirenë, bubullima dhe më shumë tinguj

Kur dëgjojnë disa tinguj, ka arsye të ndryshme për të njëjtin reagim . Në rast bubullimash, ata shfaqin siklet. Qentë, siç e dimë mirë, nuk kanë të njëjtin dëgjim si toni. Në vend të kësaj, ata mund të kapin tinguj deri në katër herë më larg se ne, dhe zhurmat shumë të forta mund t'i trembin ata.

Në muzikë,ata përpiqen ta shoqërojnë melodinë duke ulëritur, pavarësisht se nuk kuptojnë asgjë. Në rastin e sirenës, tingulli është i aftë të provokojë njëfarë ngjashmërie me zhurmën e një qeni tjetër, duke e shtyrë kafshën shtëpiake t'i përgjigjet thirrjes.

Organizimi në grup

Qentë dhe ujqërit e egër ata u bërtasin tufave të tyre për të organizuar grupin pas një gjueti, ose për të ditur nëse ka apo jo një tufë afër, duke e shmangur atë. me grupin që kanë dhe besojnë se janë familja e tyre. Në këtë rast, pronarët dhe kujdestarët e tyre. Pra, nëse qeni juaj ulërin, ndjehuni të privilegjuar! Kjo do të thotë se ai ju sheh si një udhëheqës!

Shiko gjithashtu: Si të kujdeseni për një lloj brejtësi: qenush, kafaz, ushqim dhe më shumë

Mund të jetë territorializëm

Qentë kanë një instinkt natyror për të qenë territorial dhe duan të përfitojnë nga çdo mundësi për të shënuar territorin e tyre me urinën e tyre (shpesh brenda shtëpisë së tyre). Por ky nuk është burimi i vetëm që përdoret nga qentë për të demonstruar se kush është përgjegjës në atë zonë.

Ulërima përdoret gjithashtu për të njëjtën arsye, kështu që ata sinjalizojnë se ajo pjesë ka një pronar, përveç ulëritës si një shenjë paralajmëruese për të mbajtur larg kërcënimet e mundshme që përpiqen të pushtojnë territorin e tyre.

Mund të jetë kundër kërcënimeve

Siç e thashë më parë, qentë ulërijnë për të shmangur kërcënimet e mundshme. Kështu që gjatë natës qëndroni të sintonizuar! Kafsha juaj mund të ketë nevojëthuaj se diçka nuk është në rregull në mjedis dhe se të dy mund të jeni në rrezik.

Është e zakonshme që qentë të ulërijnë gjatë vizitave. Kjo do të thotë se ata nuk janë të njohur me praninë e të huajve nëpër shtëpi. Sa herë që qeni juaj ulërin në agim, mendoni për këtë dhe kontrolloni thirrjen tuaj. I vogli mund të të shpëtojë nga ndonjë kërcënim.

Qentë ulërijnë sepse mund të jenë të vetmuar

Ju mund të mos e dini këtë, por fqinjët tuaj e dinë. Kur qentë janë të vetmuar ose ndihen të vetmuar, ata ulërijnë duke u përpjekur të thërrasin pronarët e tyre.

Në ditët e sotme, ne nuk kemi shumë kohë për t'u kushtuar vëmendjen që meritojnë qentë tanë, kështu që ata përfundojnë duke qëndruar një për një kohë të gjatë vetëm pa shoqërinë e të tjerëve, gjë që i shtyn ata të përpiqen të kthejnë pronarët e tyre.

A ulërin qeni juaj kur kalon shumë kohë vetëm në oborr? Kaloni kohë me të, luani, përkëdheleni. Vetmia mund të ndikojë në shëndetin psikologjik të katërkëmbëshëve tanë, duke i çuar ata drejt zakonit të vjetër.

Të kërkosh diçka

Një arsye tjetër pse qentë ulërijnë është sepse ata po kërkojnë diçka. Qentë e dinë kohën e tyre të vaktit. Nëse i juaji po bërtet rreth tasave të tij, shkoni shikoni nëse ai ka ujë ose ushqim. Por jo menjëherë; kjo do t'ju inkurajojë të vazhdoni me ulërima që mund të mos ju pëlqejë aq shumë.

Nëse arsyeja nuk është ushqimi, bëni një listëmendore nga sa mund të pyeste. Siç do të diskutojmë në temën tjetër, ai madje mund të kërkojë ndihmë. Mbani një sy për qenin tuaj dhe kujdesuni për nevojat e tij.

Gjendja fizike dhe mendore e shëndetit

Nëse qeni juaj ka ulëritur shumë ditët e fundit, duke u bërë i padurueshëm, të dyja për ty dhe për ty fqinjin, ki kujdes! Ulërima e vazhdueshme e qenit tuaj mund të nënkuptojë se ai nuk është mirë dhe kërkon vëmendjen tuaj.

Kini kujdes për shenjat. A po vepron si zakonisht? A dukeni gjithnjë e më i trishtuar këto ditë? Nëse të dyja përgjigjet janë po, çoje te veterineri pa e menduar dy herë. Ai mund të jetë duke kaluar nëpër ndonjë problem që ka nevojë për kujdes profesional.

Si ta ndaloni qenin tuaj të ulërijë

Tani që i dini arsyet pse qeni juaj ulëritës, pak më poshtë ne kemi përgatitur disa këshilla të thjeshta dhe praktike që mund t'i vini në veprim që tani.

Injoroni ulërimën

Siç e përmendëm më parë, ulërima është një instinkt natyror i qenve i trashëguar nga ujqërit dhe se ata thjesht munden përdorni atë për të tërhequr vëmendjen tuaj në një moment nevojtar, sepse ata duan ose nga mërzia e plotë.

Nëse ulërima po ju shqetëson, përpiquni ta shpërfillni nëse nuk është diçka e rëndësishme. Dëgjimi i thirrjes së tij vetëm sa do të përforcojë zakonin që po përpiqeni kaq shumë ta hiqni. Injorimi i tij mund të jetë alternativa më e mirë për ata qëata nuk mund të tolerojnë më ulërimat e qenit të tyre.

Rishikoni mjedisin e qenit

Një faktor tjetër që i bën qentë të ulërijnë është mjedisi i tyre. Të themi të vërtetën, askujt nuk i pëlqen të jetë në një vend të papërshtatshëm për të fjetur, më së paku qenit tuaj. Një mjedis i ndotur dhe i pakëndshëm me pak zhurmë e bën qenin tuaj të ulërijë si një formë pakënaqësie.

Në këtë rast, kontrolloni për të parë se kur keni parë për herë të fundit vendin e fjetjes së shokut tuaj dhe, nëse është e nevojshme, kapeni pastroni dhe jepini qenit tuaj ngushëllimin që meriton!

Të shpërqendroni qenin me lodra

Nuk ka gjithmonë një arsye që qeni juaj të ulërijë. Nëse shkaku i ulëritës është instinktiv, dijeni se lodrat janë mjete të shkëlqyera për ta bërë qenin tuaj ta heqë atë nga koka dhe të përfundojë duke humbur praktikën për mirë.

Nëse qeni juaj tashmë është i ngopur me lodrat që ka , blej -o të re dhe luaj me të. Luaj sa herë që ai fillon të bërtasë. Ndoshta e vetmja gjë që i mungon për të mos ulëritur është një top i ri. Lehtë, apo jo?

Jepini qenit tuaj më shumë vëmendje

Vëmendja është diçka që duhet të keni për t'u kujdesur për qenin tuaj. Siç mësuat, ato me gëzof ulërijnë për shkak të mungesës së shoqërisë dhe mungesa e përforcon zakonin. Pra, jepini mikut tuaj atë që ai dëshiron.

Një këshillë për ata që punojnë nga shtëpia është të punojnë së bashku me qenin tuaj. Duke bërë këtë, ulërimë për vëmendjedo të ndalet dhe do të mund të vazhdoni të punoni normalisht. Gjithashtu, përpiquni të kaloni më shumë kohë me qenin tuaj.

Shiko gjithashtu: Kardinali: veçoritë, kënga, çmimi, kujdesi dhe më shumë

Shmangni ndëshkimin për ulërimë

Nëse jeni të lodhur duke dëgjuar qenin tuaj të bërtasë vazhdimisht, mos e ndëshkoni me agresion fizik ose verbal. Dije se ai nuk e ka për qëllim dhe kjo vetëm do ta bëjë atë të ulërijë më shpesh, duke e bërë atë gjithnjë e më të frikësuar dhe të prirur për të kultivuar një zakon që mendon se po e zgjidh me shkelma.

Në vend të kësaj, trajtojeni qenin tuaj me dashuri dhe zbuloni motivet e tij në mënyrë paqësore. Idealja është ta kompensoni atë kur të ndalojë, kështu qeni do ta shoqërojë këtë si diçka të mirë.

Inkurajoni praktikimin e ushtrimeve

Qeni është një kafshë që ka nevojë që gjaku të rrjedhë në venat e tij dhe të shpenzimeve të rregullta të energjisë. Mungesa e argëtimit dhe mënyra e jetesës së ulur është e dëmshme për të, duke çuar në mërzitje e cila, për pasojë, do të çojë në ulërimë.

Përfshini në rutinën tuaj shëtitjet dhe shëtitjet nëpër lagje me qenin tuaj, edhe nëse janë vetëm dhjetë minuta në ditë. Aktiviteti është jashtëzakonisht i këndshëm për qenin dhe gjithashtu i aftë për të lehtësuar stresin. Përveçse është diçka e shëndetshme për të dy, ju tashmë kaloni kohë me shokun tuaj.

Ulërima e qenve është normale!

Siç e pamë në këtë artikull, arsyet që i bëjnë qentë të ulërijnë janë nga më të ndryshmet, nga frika, ankthi dhe trishtimi, te eksitimi, mërzia apoinstinkt.

Për ta bërë atë të ndalojë së bërtituri, thjesht injoroni ulërimën, rishikoni mjedisin e tij, shpërqendroni me lodra, kushtojini më shumë vëmendje, inkurajoni të praktikojë më shumë ushtrime. Me këto këshilla të thjeshta dhe efikase, nuk mund të gaboni!

Tani që e dini pse qentë ulërijnë, jini të vetëdijshëm herën tjetër që shoku juaj më i mirë të ulërijë dhe mos e shtypni me dhunë! Jini të përgjegjshëm ndaj kafshës suaj dhe hetoni se çfarë mund të jetë.
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.