Pulë me qafë të zhveshur: shikoni udhëzuesin e plotë për këtë zog

Pulë me qafë të zhveshur: shikoni udhëzuesin e plotë për këtë zog
Wesley Wilkerson

Çfarë është pula me qafë të zhveshur?

Ata që nuk e njohin pulën me qafë të zhveshur mund të habiten pak kur e shohin për herë të parë, duke menduar se është një pulë që mund të jetë e sëmurë ose e lënduar në zonën e qafës. . Larg kësaj, pula me qafë të zhveshur e ka marrë emrin nga mungesa e famshme e puplave në këtë zonë të trupit.

Në këtë artikull do të shohim gjithçka rreth kësaj pule dhe çfarë e bën atë ndryshe nga të gjitha pulat e tjera. Le të zbulojmë arsyet pse kjo racë është ndër më të njohurat në botë midis fermerëve. Nuk ndalet me kaq! Në këtë udhëzues, do të kuptoni gjithçka rreth pulës me qafë të zhveshur dhe çfarë nevojitet për ta pasur një të tillë në shtëpinë ose fermën tuaj. Gëzuar lexim!

Karakteristikat e përgjithshme të pulave

Pula me qafë të zhveshur është një racë e njohur për disa karakteristika që e bëjnë atë unike në llojin e saj. Përveç pamjes së tij të veçantë, ajo ka një rezistencë të lartë. Shihni më poshtë disa nga këto veçori.

Veçoritë vizuale

Karakteristika që tërheq më shumë vëmendjen tek pamja e pulës është mungesa e puplave në zonën e qafës, por gjithsesi ka pendë të bukura në rajonin e kokës dhe pjesën tjetër të trupit tuaj. Përveç kësaj, pula shfaq edhe një zonë tjetër pa pupla, e cila është në anën e pasme midis kofshëve.

Pula eQafa pa qime mund të ndryshojë në ngjyrën e pendës së saj. Ngjyrat më të zakonshme janë e zeza, e bardha, e kuqe, kafe dhe madje bluja. Nuk është çudi që kjo racë admirohet dhe rritet nga shumë njerëz, shumëllojshmëria e ngjyrave tërheq shumë vëmendje.

Madhësia dhe pesha

Kjo pulë është relativisht e madhe, peshon nga 3 kg në 4 kg në moshën e rritur, ndryshe nga pamja e saj "qafë e hollë", mund të kalojë. Kjo pulë nuk investon në prodhimin e puplave, duke i drejtuar kështu të gjitha proteinat e saj në trup.

Ky fakt biologjik që e bën pulën Pecoço Pelado një racë të fortë është një nga arsyet e shumta që çoi në të njëjtën gjë. të jetë popullor në mesin e fermerëve, pasi ata përdornin mishin e tyre për konsum ose shitje.

Jeta e pulës

Nëse kujdeseni mirë, pula me qafë të zhveshur mund të arrijë deri në 70 ditë jetë , dhe shkalla e vdekshmërisë së kësaj specie është vetëm 2%. Pavarësisht jetëgjatësisë së shkurtër, kjo pulë ka shumë rezistencë ndaj shumicës së sëmundjeve që prekin pulat! Për të mos përmendur që ajo është shumë rezistente ndaj klimave të ndryshme.

Duke qenë shumë e fortë, pula e kësaj race mund t'i rezistojë një vere rigoroze dhe një të ftohti të madh evropian. Por vëmendje! Kjo nuk është një arsye për të neglizhuar pulën, ajo ende ka nevojë për një vend të ngrohtë, me lagështi të ulët dhe ushqim të mirë.

Sjellja e shpendëve

Pula me qafë të zhveshur është njëracë miqësore dhe e urtë, dhe e kalon pjesën më të madhe të ditës duke ecur nëpër kopsht dhe duke u shoqëruar me të tjerë të llojit të saj. Është një kafshë për ata që kërkojnë të rrisin pulat si anëtarë të familjes dhe të heqin qafe dëmtuesit në fermën e tyre.

Riprodhimi

Mënyra e riprodhimit të pulës me qafë të zhveshur nuk është shumë e ndryshme nga riprodhimi e një race tjetër, bëhet seksualisht, nëpërmjet fekondimit të vezëve. Gjeni i qafës është një gjen dominues, që do të thotë, shpesh kalon te zogjtë, edhe kur pula kryqëzohet me gjela të racës së zakonshme. Ky është informacion që përdoret shpesh nga zooteknikët për të kontrolluar gjenetikën e një kotec pulash!

Qëndrueshmëria e pulës me qafë të zhveshur

Fuqia e saj ishte një nga gjërat që e çoi këtë hen të jetë popullor në mbarë botën, pasi është shumë rezistent. Më poshtë, shihni më shumë karakteristika që e bëjnë këtë pulë kaq të fortë.

Prodhimi i vezëve

Për ata që kërkojnë disa vezë për konsumin e tyre ose të familjeve të tyre, Pula e Qafës Pelado bën mashtrim. Ajo prodhon rreth tre vezë kafe të lehta në javë. Megjithatë, kjo pulë nuk rekomandohet për ata që mendojnë të kenë një numër të madh shitjesh me vezët e tyre.

Shiko gjithashtu: Cikada shpërthen kur këndon? Shikoni fakte argëtuese rreth insektit!

Përveç prodhimit të ulët në krahasim me të tjerat e specieve të saj, pula me qafë të zhveshur zakonisht nuk kaloni kohë duke gërmuar vezët e saj.vezët, e cila kërkon investim në një inkubator nga fermeri që dëshiron shitje masive.

Shiko gjithashtu: Kafshët që kalojnë përmes metamorfozës: insektet, zhaba, bretkosa dhe më shumë

Mishi i pulës në qafë

Mishi i pulës është një nga arsyet e tjera pse pula me qafë të zhveshur është e dëshiruar tek fermerët. mbarështimit. Për shkak të prodhimit të ulët të puplave, shumë nga proteinat e saj shkojnë te mishi dhe jo te zhvillimi i pendës. Kjo pendë e pakët, në krahasim me zogjtë e tjerë, e bën më të lehtë të kesh një pulë për t'u këputur.

Përshtatshmëria

Kjo pulë mund të jetojë mirë dhe të përshtatet me shumicën e mjediseve, është ideale për këdo që kërkon për të rritur një pulë të kësaj race në fermën e tyre, pavarësisht se ku jetojnë. Mungesa e puplave do të thotë se nxehtësia e tepërt nuk është problem për këto pula. Pavarësisht kësaj, këto pula janë gjithashtu në gjendje të përballojnë të ftohtin e tepërt.

Vështirësia e tyre e vetme në krahasim me pulat e tjera është se nuk mund të kryejnë as një fluturim të vogël, gjë që shumica e pulave do ta bënin lehtësisht, kjo gjeneron pak aftësi për të ikur. nga rreziqet e mëdha apo grabitqarët, kur kërcënohen.

Më shumë informacion për pulën qafëzbathur

A jeni i interesuar të keni një pulë qafëzbathur në shtëpinë tuaj? Pra, qëndroni të sintonizuar për disa më shumë informacione se ku mund ta merrni dhe avantazhe të tjera ndaj pulave të tjera dhepulat.

Çmimi dhe ku mund të blini

Çmimi i kësaj pule mund të ndryshojë shumë, në varësi të faktit nëse jeni duke kërkuar për një zogth apo një të rritur, si dhe nga shëndeti i pulës e cila gjithashtu përfshin një ndryshim në vlerën e tij. Çmimi i saj mund të variojë nga 7,00 dollarë në 120,00 dollarë realë.

Mënyra më e sigurt për të gjetur një pulë me qafë të zhveshur është duke shkuar në një fermë që rrit pula për shitje. Megjithatë, mos u shqetësoni, mund t'i gjeni lehtësisht për shitje në faqet e specializuara të agrobiznesit, me kosto nga 50,00 deri në 150,00 dollarë, me mundësi rritjeje për shkak të transportit.

Krijimi në Brazil

Ai është një zakon në Brazil, krijimi i variantit francez të racës, i njohur si Label Rouge. Që nga viti 1980 është sjellë për mbarështim dhe për konsum të mishit të tij. Ajo u bë e njohur për rezistencën e saj dhe për të qenë lehtësisht e adaptueshme me mjedisin dhe klimën tropikale të një vendi si Brazili.

Por kjo nuk ishte një sfidë për pulën me qafë të zhveshur! Kostoja e ulët dhe forca e lartë e kanë bërë atë të njohur edhe me fermerët e vegjël, të cilët nuk duhet të shqetësohen për kostot e larta të ruajtjes së shëndetit të pulës.

Krahasimi me racat e tjera

Marrëdhënia Ndryshe nga racat e tjera të pulave, pula Pecoço Pelado ka disa avantazhe dhe disavantazhe, në varësi të qëllimit që kërkon fermeri gjatë krijimit të saj. Pula me qafë të zhveshurAjo kërkon pak mirëmbajtje për shëndetin e saj për shkak të rezistencës së saj të lartë në krahasim me pulat e tjera.

Megjithatë, prodhimi i vezëve të saj është shumë i ulët, kryesisht sepse Pula zakonisht nuk shpenzon shumë kohë duke pjellur vezët e saj. Por për fermerët që thjesht kërkojnë një mik për familjen e tyre, pula bareneck është ideale, pasi është shumë më e shoqërueshme se racat e tjera të pulave.

Një pulë e njohur për shumë arsye!

Siç mund ta shihni, qoftë në të ftohtin e Transilvanisë apo verën tropikale të Brazilit, pula me qafë të zhveshur është një nga më të njohurat në botë. Jo vetëm për sharmin e pamjes së saj të veçantë, por qëndrueshmëria e tij në tolerimin e të gjitha sfidave të jetës në fermë e bëjnë atë një pulë të diferencuar.

Tani me këtë udhëzues, ju tashmë e dini se ku mund ta gjeni qafën tuaj të zhveshur pulë dhe çfarë kujdesi nevojitet kur blini një të tillë! Mos harroni se, për sa i përket kostos dhe shoqërisë së mirë, artikulli ynë tregoi se kjo pulë është e bujshme dhe spikat mes racave të tjera!
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.