Qentë e gjuhës blu: Shihni racat dhe çfarë e shkakton ngjyrën!

Qentë e gjuhës blu: Shihni racat dhe çfarë e shkakton ngjyrën!
Wesley Wilkerson

A i njihni racat e qenve që kanë një gjuhë blu?

Në artikullin e sotëm do të mësoni për racat e qenve që kanë një gjuhë blu. Përveç kësaj, do të dini edhe arsyen pse organet e këlyshëve kanë këtë ngjyrë. Në shumicën dërrmuese të rasteve është normale, në disa raste kafsha lind me gjuhë rozë dhe ka një gjuhë blu në moshë madhore.

Gjatë këtij teksti do të detajojmë karakteristikat kryesore të secilës racë. Nëse keni një qen dhe keni vënë re se gjuha e tij është blu, mos u shqetësoni, ka ardhur koha që ju të pastroni të gjitha dyshimet tuaja për këtë temë. Dhe nëse jeni një nga ata që keni dëgjuar tashmë për këtë karakteristikë dhe dëshironi të keni një nga këta qen, udhëzuesi i kafshëve do t'ju tregojë opsionet.

Vazhdoni të lexoni këtë artikull dhe mësoni më shumë rreth informacionit rreth qentë me gjuhën blu. Gëzuar lexim!

Racat e qenve me një gjuhë blu

Më poshtë do të gjeni tre raca qensh që kanë një gjuhë blu: Chow Chow, Shar Pei dhe Eurasier. Përveç kësaj, do të jeni të vetëdijshëm për atributet e tjera të racave. Ndiqni!

Chow Chow

Raca Chow Chow është një nga racat. Megjithatë, në fillim të jetës, këlyshët kanë një gjuhë rozë. Ndërsa kafshët rriten, gjuha fillon të ndryshojë ngjyrën, duke fituar një ton blu të errët kur arrijnë afërsisht dy muaj të jetës.

Gjuha blu shihet si e natyrshme tek kafshët dhe në këtëNë këtë rast, shpjegimi është se qentë e kësaj race kanë një vëllim më të madh të melaninës në rajonin e organit. Lartësia varion nga 46 në 56 cm dhe pesha nga 24 në 35 kg.

Shar Pei

Shar Pei, si Chow Chow, është gjithashtu një pjesëtar i qenit familje me gjuhën blu. Përveç kësaj, ata kanë karakteristika të ngjashme, duke u njohur si qen roje. Qentë Shar Pei kanë gjenin mbizotërues të gjuhës blu, i cili u transmetohet brezave të ardhshëm.

Shiko gjithashtu: Macja lëshon shumë lesh? Shihni shkaqet, këshillat, kujdesin dhe më shumë!

Gjatësia varion nga 46 deri në 51 cm dhe pesha nga 18 deri në 30 kg ngjyrë bezhë. Jetëgjatësia e tyre është 8 deri në 12 vjet. Nëse jeni duke kërkuar për një qen të qetë, të qetë dhe shumë të pavarur, Shar Pei është opsioni i duhur.

Eurasier

Eurasier është një racë që vjen nga kryqëzimi i Chow Chow me Wolfspitz. Ekziston gjithashtu një linjë tjetër që mund të jetë një rigjenerim i Laika, një race e lashtë ruse e qenve që jetonte me fise në Siberinë Qendrore.

Jetgjatësia e një qeni Eurasier është midis 11 dhe 13 vjeç, të gjitha dmth nëse kafsha kujdeset dhe ushqehet me sasinë e duhur të ushqimit gjatë viteve. Për shkak se pema e saj familjare është e lidhur me Chow Chow, Eurasier trashëgoi mundësinë që disa qen të racës të kenë një gjuhë blu me kalimin e viteve.

Racat e qenve që mund të kenë një gjuhë blu

Në këtë seksion do të njiheni me 11 raca qensh qëmund të shfaqet me gjuhën në ngjyrë blu. Midis tyre janë dy barinj: gjermani dhe australiani. Shikoni më poshtë!

German Shepherd

Me origjinë gjermane, raca është një përzierje midis disa racave të qenve bari. Karakteristikat kryesore të tij janë: energjia, bindja, inteligjenca, territorialisti, lidhja me pronarin, prirja për të leh, miqësia me fëmijët dhe miqësia me kafshët. Ata nuk e tolerojnë dembelizmin dhe janë gjithmonë të gatshëm t'i binden pronarëve të tyre.

Gjatësia e tyre varion nga 57 deri në 62 cm dhe pesha varion nga 30 deri në 43 kg. Veshja e Bariut Gjerman njihet se ka një shtresë të zezë në anën e pasme, kështu që quhet Bariu Gjerman me Veshje të Zezë. Njihet gjithashtu si Qeni Shepherd Gjerman.

Bariu Australian

Njihet se nuk ka bisht. Ata janë të famshëm për të qenë qen kërkimi dhe shpëtimi. Karakteristikat e tij kryesore janë: aktive, lozonjare, besnikëria dhe inteligjenca. Lartësia e saj varion nga 46 deri në 58 cm dhe pesha e saj varion nga 16 deri në 32 kg.

Ngjyra e gëzofit të saj mund të ndryshojë. Në mënyrë ideale, kafsha duhet të lahet shpesh. Përveç inteligjencës, ai është i pajisur me një temperament të mirë, është një shok dhe shumë i shkathët. Një karakteristikë tjetër e racës është se ajo nuk është shumë grindavece.

Siberian Husky

Natyrore nga Siberia, madhësia fizike e kafshës është njohur gjithmonë si një qen që mund të përballojë tërheqjen e sajë në temperatura të ulëta. Lartësia varion nga 51 deri në 60 cm dhe peshavarion nga 26 deri në 44 kg. Ata kanë dy shtresa leshi që i mbron nga i ftohti.

Ngjyrat ndryshojnë midis të bardhës, të zezës, gri dhe kafe. Ai nuk shfaq cilësitë poseduese të një qeni roje dhe nuk është mosbesues ndaj të huajve. Zakonisht nuk është agresiv me qentë e tjerë. Njihet gjithashtu si Siberian Husky.

Border Collie

Ata u dalluan për mosbërjen e zhurmës në mes të terrenit të pabarabartë në Britaninë e Madhe. Lartësia varion nga 46 deri në 56 cm dhe pesha varion nga 13 deri në 20 kg. Veshja më e zakonshme është bardh e zi. Në Brazil, shumë qime humbasin për shkak të temperaturave të larta gjatë verës.

Raca priret të jetë më e ndjeshme ndaj ilaçeve, veçanërisht produkteve që përmbajnë ivermectin. Për shkak të kësaj, nuk duhet të mjekohet më vete. Në përgjithësi, është një kafshë shumë e shëndetshme. Sulmuesi, një Border Collie, u bë i famshëm duke qenë në gjendje të hapte një dritare të makinës në më pak se 12 sekonda.

Dalmatian

Ju mund t'i njihni dalmatët nga pikat e zeza në një trup të bardhë . Një kuriozitet është që këlyshi nuk i ka ende njollat ​​karakteristike të racës, ato shfaqen në fazën e të rriturve. Por kjo racë elegante dhe shumë e famshme ka edhe një pigmentim blu në një pjesë të mirë të qenve të saj.

Origjina e kafshës është nga Kroacia. Madhësia e saj varion nga 54 në 62 cm dhe pesha e saj nga 15 në 32 kg. Dalmatiani e do vëmendjen dhe i pëlqen të kënaqë, prandaj është e zakonshmeai shquhet në sportet e qenit.

Akita Inu

Akita ose Akita Inu e kanë origjinën nga një ishull japonez me të njëjtin emër. Raca është aq tradicionale në vend sa që konsiderohet si trashëgimi kulturore. Veshët janë në formë trekëndëshi dhe bishti me lakim të theksuar. Është i njohur edhe për besnikërinë e tij.

Shiko gjithashtu: Faktet e pinguinëve: fizikë, sjellje dhe më shumë!

Kanë një shtresë të dyfishtë: veshja e poshtme është e butë dhe e dendur ndërsa veshja e jashtme është e fortë dhe e drejtë. Në verë dhe në pranverë, do t'ju duhet t'i krehni më shpesh, pasi mund t'i ngjiten tufat e qimeve të vdekura në trup. Gjuha e tyre nuk është plotësisht blu, megjithatë në shumicën e qenve njollat ​​janë vjollcë-blu.

Korean Jindo

Korean Jindo, siç sugjeron emri, e ka origjinën nga ishulli Jindo, në Kore. Karakteristika kryesore e tij është inteligjenca, si dhe është territoriale dhe e pavarur. Lidhja e tij me pronarin në shumicën e rasteve është me një person të vetëm në familje.

Nuk është e lehtë ta mashtrosh këtë ushtar korean, ai arrestohet se është efikas, ashtu si shumica e ushtarëve orientalë. Leshi i saj është i butë dhe mund të shfaqet me ngjyra të bardha, të kuqe, të zeza dhe gri. Disa qen të racës kanë një gjuhë blu ose një pjesë të saj të errët.

Mastifi tibetian

Mastifi tibetian është një qen me pamje të madhe. Leshi i saj është i gjatë dhe me ngjyrë të kuqërremtë me disa zona më të errëta. Ai ka karakteristikën e lojërave dhe është shumë i qetë. Është e rëndësishme tësocializimi që në qenush, sepse mund të fitojë një personalitet shkatërrimtar në fazën e të rriturve.

Mastifi tibetian përgjithësisht fle gjatë ditës dhe qëndron zgjuar gjatë natës, gati për të mbrojtur pronën dhe shtëpinë e tij. Flokët e tyre janë të fortë, të trashë dhe jo shumë të gjatë. Veshja e brendshme është e dendur dhe mjaft e leshtë dhe mund të hollohet disi në muajt e ngrohtë.

Gjuha e tyre është blu ose rozë me njolla.

Bullmastiff

The Bullmastiff ka cilësinë e të qenit qen mbrojtës dhe raca është krijuar për të ushtruar funksionin e kujdestarit. Pavarësisht se duket si një qen shumë i fortë, kafsha është shumë e qetë, i pëlqen mjedisi familjar dhe i pëlqen të jetojë brenda shtëpisë duke pushuar.

Kjo racë mund të jetë nga 64 (femra) deri në 69 (meshkuj) centimetra. dhe mund të peshojë rreth 60 kg. Është afërsisht sa një fëmijë 12 vjeçar. Disa kafshë duken me një ngjyrë blu të gjuhës.

Rottweiler

Rottweiler dihet se është një qen shumë i egër, por raca në fakt është shumë aktive dhe muskulare në pamje. Në kundërshtim me besimin popullor, kjo racë ka qen shumë të dashur me pronarët e tyre. Veshët e saj janë trekëndësh dhe gëzofi i tij është i zi me njolla të kuqërremta.

Palltoja e Rottweiller-it është një nga karakteristikat kryesore dhe nuk ka variacione: janë të zeza me ngjyrosje kafe në pjesë të kufizuara dhe specifike. gjuha blu mundi pranishëm në njolla ose njolla.

Pomeraniani

Pomeraniani është një racë qensh me veshje kryesisht krem, portokalli dhe kafe. Mesatarisht, qentë peshojnë 3.5 kg. Personaliteti i tyre është mbrojtës, ata janë të vëmendshëm dhe të dashur me pronarët e tyre.

Ka një kuriozitet për sa i përket racës, vetëm 3 qen i mbijetuan fatkeqësisë që ndodhi në Titanikun, dy prej tyre ishin të racës Pomeranian. Pronarët e tyre thyen rregullat duke hipur qentë në varkat e shpëtimit.Gjuha blu është në formën e njollave të errëta, por nuk është shumë e zakonshme.

Të kuptuarit e ngjyrës blu të gjuhëve

Ka ardhur koha për të kuptuar pse qentë kanë një gjuhë blu ose vjollcë, masat paraprake që duhet të merrni, gjithashtu mësoni rreth miteve rreth temës dhe mësoni rreth kafshëve të tjera që kanë këtë karakteristikë atipike.

Pse qentë kanë një gjuhë blu ose vjollcë

Mund të duket e çuditshme, por karakteristika e gjuhës blu në disa raca qensh është e natyrshme. Gjuha blu tek qentë është për shkak të një tipari gjenetik që disa raca kanë një sasi shtesë të melaninës në organ. Melanina është pigmenti përgjegjës për përcaktimin e ngjyrës së flokëve dhe lëkurës.

Përafërsisht 50 raca mund të përmbajnë kafshë me një gjuhë natyrale blu. Tek disa qen ngjyra blu mund të shfaqet në formën e njollave, tek të tjerët mund të shfaqet gjuha.blu ose vjollcë në tërësinë e saj. Ju mund të njiheni me disa nga këto raca në leximin e sotëm.

Kujdesi për kafshët me gjuhën blu

Gjuha blu te qentë mund të shfaqet edhe në rastin e problemeve të zemrës, ndaj kujdesi është i rëndësishëm. Nëse vëreni se kafsha juaj ka një gjuhë blu ose vjollcë, veçanërisht pas vrapimit, është e nevojshme ta çoni atë tek një veteriner.

Ai ndoshta do të ketë nevojë për një trajtim të quajtur terapi oksigjeni, nëse jo, ai mund të vijë në vdekjen. Para kësaj, sigurohuni që kafsha juaj të mos i përket asnjë prej racave të përmendura më sipër, nëse përshtatet me ndonjërën prej tyre, nuk është e nevojshme të shqetësoheni.

Mitet pas gjuhës blu

<3 Ekziston edhe një version mitologjik që thotë se raca Chow Chow do të ishte një qen dragoi që e pëlqente ditën më shumë se natën. Një ditë gara vendosi të përfundojë natën dhe lëpiu gjithë qiellin. Zotat nuk e pëlqyen qëndrimin e tij dhe vendosën ta ndëshkojnë duke i ngjyrosur gjuhën blu.

Në këtë mënyrë, sa herë që kafsha sheh organin blu, kujton qëndrimin që binte në kundërshtim me perënditë. Kjo histori është disi kurioze, por çfarë ndodh, a besoni në këtë teori?

Kafshë të tjera me gjuhë blu

Përveç qenve, gjuha blu mund të shfaqet edhe te kafshët e tjera. Në rastin e deleve dhe gjedheve, gjuha blu shkaktohet nga një virus, është një sëmundje infektive dhe jo ngjitëse, nuk shkaktontransmeton te njerëzit. Tek macet, tonaliteti mund të përfaqësojë mungesë oreksi, apati dhe lodhje. Është e rëndësishme t'i kushtoni vëmendje shenjave dhe të keni gjithmonë një kontakt me një veteriner afër, shkathtësia në shërbim mund të jetë vendimtare.

Tani ju i njihni racat e qenve që kanë një gjuhë blu

Kemi parë më lart racat e qenve që kanë një gjuhë blu dhe dimë zhanret në të cilat mund të shfaqet kjo karakteristikë. Përveç kësaj, ne sollëm veçoritë e secilit grup, si përmasat, pallto, pesha dhe gjëra të tjera.

Tani e dini se ky aspekt është i natyrshëm për qentë për shkak të melaninës së tepërt. Leximi solli edhe shkakun e temës, mitet e përmbajtjes dhe kujdesin që duhet bërë me kafshët në këtë situatë. Përveç qenve këtë profil e kanë edhe kafshë të tjera, e prezantoi udhërrëfyesi i kafshëve. Që tani e tutje, ju mund të zgjidhni një nga këto raca nëse dëshironi të keni një kafshë shtëpiake me gjuhën blu.
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.