A mund të hanë qentë arrë kokosi? Bëhet keq? Shihni përfitimet dhe kujdesin!

A mund të hanë qentë arrë kokosi? Bëhet keq? Shihni përfitimet dhe kujdesin!
Wesley Wilkerson
Përveç përfitimeve të njëjta të frutave, uji i kokosit është gjithashtu i pasur me elektrolite, duke e bërë atë një opsion të shkëlqyeshëm për të hidratuar qenin tuaj dhe për të parandaluar problemet e veshkave. Përveç kësaj, uji i kokosit gjithashtu ndihmon në uljen e kolesterolit te qentë, sepse është i pasur me acid laurik.

Mund të shërbehet në mënyrën tradicionale, në tasin e qenit tuaj, ose i ngrirë, si një kokoshka. Më shumë informacion rreth përfitimeve të ujit të kokosit dhe kujdesit të nevojshëm për ta përfshirë atë në dietën e kafshës suaj mund të gjeni në artikullin tonë më poshtë.

Uji i kokosit për qentë: A është i keq? A mund t'i jap një pije?

A mund të hajë qeni im arrë kokosi?

Shumë njerëz pyesin nëse qentë mund të hanë arrë kokosi, dhe përgjigja fillestare është po. Përveçse është shumë popullor, kokosi është një frut plot përfitime jo vetëm për njerëzit, por edhe për qentë. Kjo për faktin se kokosi është një frut i pasur me vitamina, fibra dhe minerale, të cilat mund të jenë shumë të mira për trupin e qenit tuaj.

Megjithatë, duhet të keni kujdes kur shtoni frutat në dietën e qenit tuaj. . Shihni më poshtë përfitimet kryesore të arrës së kokosit dhe kujdesin e nevojshëm kur i jepni kafshës tuaj këtë frut.

Përfitimet e ngrënies së arrës së kokosit për qenin tuaj

Përveçse është shumë e shijshme, kokosi është një ushqim i pasur me lëndë ushqyese që janë thelbësore për shëndetin e qenushit tuaj. Në temat vijuese do të mësoni se si kokosi është i dobishëm për qentë. Shikojeni atë!

Përmirëson tretjen dhe përthithjen e lëndëve ushqyese

Një nga përfitimet kryesore të kokosit në ushqimin e qenve është përmirësimi i tretjes dhe përthithjes së lëndëve ushqyese.

Sepse ai është i pasur me fibra, kokosi rregullon proceset e zorrëve dhe e bën atë më të fortë dhe më rezistent. Në këtë mënyrë, fibra përfundon gjithashtu duke përmirësuar procesin e tretjes së kafshës, duke bërë që ajo të thithë më shumë lëndë ushqyese gjatë jetës së përditshme.

Jeqitje të shëndetshme

Gjithashtu për shkak të fibrave, kokosi mund të ndihmojë gjithashtu qenin tuaj të ketë jashtëqitjemë të shëndetshme. Funksionimi më i mirë i zorrëve, i parë në temën e mëparshme, gjithashtu e bën më të qetë dhe të shëndetshëm të gjithë procesin e jashtëqitjes së kafshës, si diarreja dhe zorrët e bllokuara, duke ndihmuar në procesin e jashtëqitjes së përditshme të qenushit tuaj. Përveç kësaj, me një dietë të shëndetshme të pasur me fibra, kafsha juaj mund të ketë një frekuencë më të rregullt të jashtëqitjes, gjë që mund të jetë shumë e mirë për tutorët.

Rregullon presionin e gjakut

Përveç fibrave, kokosi është gjithashtu i pasur me kalium, një lëndë ushqyese shumë e rëndësishme për funksionimin e duhur të trupit të këlyshëve. Kjo për faktin se kaliumi është përgjegjës për rregullimin e rrahjeve të zemrës dhe presionit të gjakut.

Në këtë mënyrë, kokosi ndihmon në mbajtjen e presionit të gjakut të qëndrueshëm, duke shmangur problemet e mundshme si presioni i lartë i gjakut, i cili mund t'i bëjë qentë të bëhen i dobët, i trullosur dhe madje i dobësuar.

Shiko gjithashtu: Jakë kundër lëvores: kuptoni se për çfarë shërben dhe si ta përdorni!

Ky frut parandalon aneminë

Kokosi është gjithashtu i pasur me hekur, një mineral shumë i rëndësishëm për shëndetin e qenve, pasi është përgjegjës për transportin e oksigjenit në gjaku dhe muskujt. Mungesa e saj në trup mund të shkaktojë që kafsha juaj të ketë probleme serioze, si anemia.

Anemia bën që qentë të kenë një rënie të menjëhershme në peshë, të bëhen apatikë, të kenë më pakprirje dhe bëhen më të prirur ndaj sëmundjeve të tjera. Në këtë mënyrë, kokosi përfundon të jetë një burim efikas hekuri, i cili mund të parandalojë që kafsha juaj të ketë anemi ose sëmundje të tjera të mundshme.

Kokosi është i mirë për kockat e qenit

Kokosi është gjithashtu i mirë të pasura me kalcium dhe mangan, të cilët janë dy lëndë ushqyese shumë të rëndësishme për të siguruar struktura të forta kockore tek qentë.

Mangani është i pranishëm në pjesë të ndryshme të trupit të kafshëve shtëpiake, por është më i bollshëm në kocka. Një nga funksionet e tij kryesore është aktivizimi i enzimave përgjegjëse për rritjen e kockave dhe kërcit. Kalciumi, nga ana tjetër, është përgjegjës për sigurimin e ngurtësisë dhe rezistencës ndaj kockave dhe dhëmbëve të kafshëve shtëpiake.

Kokosi hidraton lëkurën e qenit

Përveç të gjitha lëndëve ushqyese të përmendura, pulpa e kokosit është të pasura me yndyrna të shëndetshme, të cilat hidratojnë lëkurën e qenve dhe parandalojnë kruajtjen dhe alergjitë. Këto yndyrna mund të përmirësojnë gjithashtu shtresën e kafshës suaj, duke e parandaluar atë të bëhet e thatë dhe e brishtë.

Në këtë mënyrë, kokosi mund të ndihmojë që palltoja e kafshës suaj të bëhet më e butë dhe më natyrale. Prandaj, tuli i kokosit e bën lëkurën dhe shtresën e kafshës suaj më të pastër, të hidratuar dhe më të shëndetshme, duke i lejuar qenushit rehati dhe bukuri më të madhe.

Ka veti anti-inflamatore

Kokosi gjithashtu ka veti anti-inflamatore që janë shumë të rëndësishme për shëndetin e qenve. Yndyrnat e shëndetshme të pranishme nëPulpa e kokosit gjithashtu ndihmon në luftimin e infeksioneve. Përveç kësaj, ato gjithashtu ndihmojnë në shërimin dhe e bëjnë qenin tuaj të shërohet më shpejt nga plagët dhe inflamacionet, të brendshme dhe të jashtme.

Për shkak se është i pasur me antioksidantë, kokosi gjithashtu ndihmon në forcimin e sistemit imunitar të qenit tuaj. është më rezistent ndaj sëmundjeve dhe problemeve të tjera shëndetësore.

Efektet e dëmshme të ngrënies së kokosit për qentë

Megjithëse ka shumë përfitime, jo gjithçka është perfekte kur bëhet fjalë për këtë temë. shtoni kokosin në dietën e kafshës suaj. Për të siguruar që fruti të jetë sa më i dobishëm që të jetë e mundur, duhet të merrni disa masa paraprake për të mbajtur dietën e kafshës suaj të shëndetshme. Shikoni disa këtu!

Mundësia e alergjisë

Megjithëse e rrallë, disa qen mund të jenë alergjikë ndaj arrës së kokosit, ndaj është e rëndësishme të jeni të kujdesshëm me këtë çështje. Nëse vendosni të shtoni arrë kokosi në dietën e kafshës suaj, duhet të jeni të vetëdijshëm për reaksionet e mundshme alergjike, të tilla si të vjella, acarim të lëkurës ose diarre.

Nëse kafsha juaj tashmë ka një alergji, duhet të keni akoma një tjetër kujdes kur futni ushqime të reja, si kokosi. Nëse vëreni ndonjë ndryshim në lëkurën ose sjelljen e kafshës suaj pasi keni ngrënë arrë kokosi, është e rëndësishme ta çoni atë te veterineri në mënyrë që të marrë trajtimin e duhur.

Problemet e zorrëve

Një tjetër faktor shumë i rëndësishëm kur i jepni kokositkafsha juaj duhet të heqë lëkurën nga ushqimi. Dhënia e lëvozhgës së kokosit së bashku me tulin qenit mund të jetë shumë e dëmshme për të, dhe mund të dëmtojë sistemin e tij të tretjes apo edhe të shkaktojë pengim të zorrëve.

Përveç kësaj, lëvorja e kokosit ka substanca që mund të jenë toksike qenve dhe mund të shkaktojë probleme të tjera të zorrëve. Për këtë arsye, është shumë e rëndësishme të mbani mend që të hiqni lëkurën nga kokosi përpara se ta shërbeni si meze të lehtë për kafshën tuaj.

Kokosi mund të jetë një frut me shumë kalori

Edhe pse ka shumë lëndë ushqyese, kokosi mund të jetë gjithashtu një frut shumë kalorik. Nëse jepet me tepricë, mund të shkaktojë probleme për kafshën tuaj, si diabeti ose mbipesha, duke dëmtuar kështu shëndetin e mikut tuaj më të mirë të qenit.

Në këtë mënyrë, nëse vendosni të fusni kokosin në dietën e qenit tuaj, është e rëndësishme të jepet rrallë dhe në sasi të vogla. Rekomandohet të jepni vetëm disa copa të vogla si trajtim herë pas here, në raste të veçanta ose pas një shëtitjeje të gjatë.

Si t'i jepni qenit tuaj arrë kokosi

Ju keni parë tashmë përfitimet dhe dëmet e mundshme të përfshirjes së arrës së kokosit në dietën e qenit tuaj. Por cilat janë mënyrat më të mira që arrë kokosi mund t'u jepet qenve? Shikoni disa receta dhe sugjerime se si t'i shërbeni kafshës suaj këtë frut të shijshëm.

A mund të pinë qentë qumësht kokosi

Meqë qumështi i kokosit nuk përmban laktazë,qeni mund të pijë qumësht kokosi. Ky opsion rezulton të jetë më i zbatueshëm për qentë, duke i lejuar ata të kënaqen pa u sëmurë. Megjithatë, siç u përmend më herët, kokosi mund të jetë shumë kalorik dhe qumështi i kokosit paraqet të njëjtin problem dhe ju duhet ta jepni atë me moderim për të parandaluar që qeni të ketë probleme shëndetësore.

Snacks të thjeshta të thata të kokosit

Një tjetër mundësi për t'i dhënë kokosit qenit tuaj është me ushqime të thjeshta të thata të kokosit. Kokosi i thatë mund të shërbehet në patate të skuqura ose të grirë, duke qenë shumë popullor në mbushjet e ëmbëlsirave dhe ëmbëlsirave në përgjithësi. Megjithatë, arrat e kokosit të shitura në mënyrë të industrializuar zakonisht kanë shumë konservues dhe kanë shumë sheqer të shtuar.

Prandaj është e rëndësishme të shmangni arrë kokosi të industrializuar, pasi ato mund të dëmtojnë më tej trupin e kafshës suaj dhe të shkaktojnë probleme të ndryshme shëndetësore. . Opsioni më i zbatueshëm, pra, është t'i shërbeni qenit tuaj copa kokosi të thatë natyrale, duke ruajtur kështu shëndetin e qenushit tuaj dhe duke shijuar përfitimet e frutave në mënyrën më të mirë të mundshme.

Rostiçeri i ngrirë i kokosit

Kokosi mund të shërbehet gjithashtu i ngrirë për qenin tuaj, i ngjan një akulloreje ose kokosi.

Mund të merrni copa të vogla të fruta dhe lëreni në frigorifer për të marrë një konsistencë tjetër. Shumë kafshë shtëpiake kënaqen duke lëpirë ëmbëlsirat e ngrira të arrës së kokosit për t'u freskuar, si dhe një akullore ose kokoshka, porështë gjithashtu e rëndësishme t'i servirni në copa të vogla që të mos mbyten nëse përfundojnë duke i gëlltitur të tëra.

Recetë me banane kokosi për qentë

Për ta bërë këtë delikatesë për qenin tuaj, ju duhet një banane e vogël dhe një lugë gjelle kokosi natyral të grirë. Ju duhet të qëroni bananen dhe të hiqni të gjitha fijet. Pas kesaj grijeni me pirun dhe perziejini me kokosin e grire.

Duke qene se edhe bananet kane shume kalori, eshte shume e rendesishme qe t'ia jepni kafshes tuaj me moderim, ndaj kjo recete nuk mund te serviret. te miku juaj më i mirë i qenit shumë shpesh, vetëm në raste të veçanta.

Shiko gjithashtu: Këlyshi Samoyed: çmimi, personaliteti, kujdesi dhe më shumë!

Receta e kokosit me kungull

Kungulli është gjithashtu një opsion i shkëlqyeshëm për t'u shërbyer me kokos për kafshën tuaj. Përveçse është i pasur me vitamina dhe minerale, kungulli shkon mirë edhe me kokosin dhe mund të jetë një ëmbëlsirë e shkëlqyer për mikun tuaj më të mirë të qenit. Për të bërë këtë recetë, qëroni 100 gr kungull dhe gatuajeni në copa të vogla, pa erëza.

Pasi të jetë gatuar dhe të jetë shumë i butë, kulloni ujin dhe grijeni mirë me pirun. Përziejini me një lugë kokosi të grirë dhe ngroheni sërish për disa minuta, derisa të bëhet krem. Më pas, vendoseni në frigorifer dhe lëreni të ftohet, në mënyrë që t'i jepni këtë ëmbëlsi qenit tuaj.

Uji i kokosit është një opsion

Një opsion tjetër është t'i shërbeni kafshës suaj me ujë kokosi.duke kërkuar për një rostiçeri të mirë për kafshën tuaj, që përveçse të jetë e shijshme dhe e shëndetshme, kokosi mund të jetë një opsion i shkëlqyeshëm.
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.