Peshku i ujërave të ëmbla: brazilianë, të mëdhenj, të vegjël dhe më shumë

Peshku i ujërave të ëmbla: brazilianë, të mëdhenj, të vegjël dhe më shumë
Wesley Wilkerson

Njihuni me 48 lloje peshqish të ujërave të ëmbla

I rrethuar nga një pafundësi pyjesh, toke dhe ujërash, natyra mban speciet më të ndryshme të kafshëve – disa prej të cilave ndoshta ende nuk e kemi idenë .

Dhe duke ditur se më shumë se 72% e planetit tonë përbëhet nga uji, është e mundur të imagjinohet sasia e kafshëve që duhet të ekzistojnë nën kaq shumë ujë. Në rastin e peshkut, ky numër tashmë i kalon 25,000 lloje.

Në këtë artikull do të mësoni për 48 peshq të ujërave të ëmbla që ekzistojnë në Brazil dhe në botë. Le t'ju tregojmë pak më shumë për pamjen e tyre, vendndodhjen, mënyrën e jetesës dhe disa kuriozitete të tjera.

Llojet e peshkut brazilian të ujërave të ëmbla

Duke filluar me speciet braziliane, ka disa që ndoshta i keni dëgjuar ndonjëherë të, të tilla si tilapia, Piranha dhe Ray. Në këtë temë do të eksplorojmë pak më shumë rreth këtyre dhe disa peshqve të tjerë.

Pirarucu

I njohur edhe si merluci i Amazonës, Pirarucu (Arapaima gigas) është një nga peshku më i madh në ujërat e freskëta të Brazilit. Mund të arrijë 3.20 metra gjatësi dhe peshon deri në 330 kg.

Zakonisht gjendet në pellgun e Amazonës, në zonat e përmbytjeve, ku ujërat janë më të qeta. Ushqimi i këtij peshku është i gjithanshëm. Ushqehet kryesisht me krimba, insekte, molusqe, krustace, peshq të tjerë, shpend uji, si dhe disanë Rio Negro, në Brazil. Është një peshk shkollor me ngjyra shumë të ndezura që variojnë nga portokallia në argjend me nuancat e blusë, dhe mund të masë një madhësi maksimale prej 4 cm.

Tetra neoni është e mrekullueshme për akuariumet e komunitetit, pasi ato janë super paqësore dhe pëlqen të jetojë rreth ekzemplarëve të tjerë të së njëjtës specie.

Zebrafish

I quajtur edhe bandeirinha, danio-zebra dhe paulistinha, peshku zebra ( Danio rerio) është vendas i rrjedhave në rajoni juglindor i Himalajeve. Ka përmasa rreth 4 deri në 5 centimetra dhe ka vija të zeza horizontale, të ngjashme me një zebër.

Kjo specie është vezore dhe përdoret gjerësisht nga studiuesit sepse ka një organizëm të zhvilluar mirë që përfshin aftësinë për t'u rigjeneruar.

Speci Coridora

I gjetur kryesisht në ujëra të cekëta dhe të qeta me një fund ranor, ky peshk është shumë i zakonshëm në jug dhe juglindje të Brazilit. Speci Coridora (Corydoras paleatus) konsiderohet si një nga speciet më inteligjente në botë, pasi ka një nuhatje shumë të mprehtë, përveç mekanizmave mbrojtës për t'u mbrojtur nga grabitqarët.

Ata janë peshq të gjithëngrënës. Kjo masë është rreth 4 cm në gjatësi totale.

Molli i zi

Moli i zi (Poecilia sphenops) është një varietet i familjes molly. Në këtë rast, ajo ka një trup kryesisht të zi, përveç konfigurimeve të ndryshme të tijbisht.

Ata janë vendas në Meksikë dhe Venezuelë veriore dhe mund të gjenden në lumenj, liqene dhe grykëderdhje, duke preferuar gjithmonë zonat bregdetare. Ata janë gjithashtu rezistent ndaj ujit të kripur.

Peshku Betta

Fillimisht nga Azia Juglindore, peshku betta (Betta splendens) ka një ngjyrë kafe që përzihet me tonet e kuqe dhe blu në fins. Ato mund të gjenden në skajet e fushave të orizit, përrenjve dhe liqeneve të vegjël.

Këta janë peshq shumë të njohur në mesin e akuaristëve. Në mënyrë që ata të mund të shiteshin në forma më dekorative, mbarështuesit bënë përzgjedhje artificiale me synimin për të prodhuar peshq më shumëngjyrësh me pendë më të mëdha.

Platy peshk

Me origjinë në Meksikë dhe Spanjë, Guatemala , Platy (Xiphophorus maculatus) është një peshk i vogël dhe shumë i urtë që mund të arrijë 4 deri në 7 cm në gjatësi. Ekziston në një larmi ngjyrash si portokalli, e bardhë, e zezë, e bardhë, blu dhe e verdhë.

Është një peshk që riprodhohet shumë lehtë dhe është shumë i kërkuar për mbarështimin e akuariumit. Kur edukohet në robëri, ai mund të jetojë deri në 4 vjet.

Discus peshk

Discus peshk (Symphysodon) është një emër që u jepet dy llojeve dhe 3 nënspecieve që dallohen nga ngjyrat e tyre dhe që kanë të përbashkët formën e një disku në trup. Vendas në Amerikën e Jugut, këta peshq mund të gjenden në pellgun e Amazonës,në Peru dhe në Kolumbi.

Ky lloj peshku ka mesatarisht 15 cm dhe zakonisht jeton në tufa, duke u ushqyer me krustace të vegjël, larva dhe insekte.

Peshku Ramirezi

I lindur në lumin Orinoco, në savanat e Venezuelës dhe Kolumbisë, peshku ramirizi (Microgeophagus ramirizi) është shumë i popullarizuar në akuariume për shkak të ngjyrave të tij që përzihen me nuancat e blusë dhe të arit.

Kjo specie pëlqen ujin që është i ngrohtë, i errët, acid dhe me rrjedhje të ulët. Ato gjenden lehtësisht në vende të mbrojtura nga mbulesa e bimëve ujore ose bimësia e zhytur në ujë.

Gjemba e qershisë

Gjemba e qershisë (Puntius titteya) ka një trup të vogël dhe të zgjatur me vetëm 5 cm i gjatë. Ky peshk zakonisht ka reflektime argjendi në trup.

Kjo specie e ka origjinën në Sri Lanka dhe më vonë u prezantua në vende të tjera si Meksikë dhe Kolumbi. Aktualisht, gjemba e qershisë është një nga të preferuarit e akuaristëve, duke u kultivuar në numër të madh – një fakt që po e vë specien nën kërcënimin e zhdukjes.

Boesemani Rainbow

Një nga peshku më i famshëm në këtë listë, Rainbow boesemani (Melanotaenia boesemani) me përmasa vetëm 9 cm, është quajtur kështu sepse, kur kujdeset mirë, merr një ngjyrë blu-gri që përzihet me një ngjyrë portokalli-të kuqe të gjallë.

Në akuariume, ky peshk ka nevojë për shumë hapësirë, kështu që ka nevojë për njëakuariumi i madh, me të paktën 100 litra për çdo 6 peshq. Pavarësisht kësaj, ai është një peshk shumë i guximshëm; E shkëlqyeshme për fillestarët.

Pastruesi i xhamit

Pastruesi i xhamit (Otocinclus Affinis) njihet si një nga ngrënësit më të mëdhenj të algave në botë. Është një peshk shumë i vogël, me gjatësi vetëm 5 cm.

Për shkak se janë shumë të vegjël, zakonisht janë ushqim për peshq të tjerë më të mëdhenj, kështu që kanë një temperament shumë të ashpër.

Të tyre jetëgjatësia është 6 vjet. Është një specie shumë e lehtë për t'u trajtuar, shumë e mirë për ata që mësojnë të kujdesen për peshqit.

Killifish Rachow

Direkt nga lumi Ogooué, në Afrikë, Killifish Rachow (Nothobranchius rachovii) është një peshk super i vogël, por shumë i dashur nga akuaristët në mbarë botën. Ka një trup të kuq në portokalli, të mbuluar me luspa blu.

Kjo specie përveçse është shumë e qetë, është edhe jashtëzakonisht rezistente, duke arritur të jetojë për shumë vite në akuariume, për aq kohë sa merret mirë. kujdesi për.

peshqit Danio

Peshqit danio janë një gjini e familjes Cyprinidae, më e madhja ndër peshqit e ujërave të ëmbla. Prandaj, ata janë në të njëjtën familje me peshkun zebra.

Ata zakonisht gjenden në Azinë Juglindore, kryesisht në Himalaje. Megjithatë, ata përshtaten mirë me të gjitha llojet e habitateve.

Peshqve të kësaj gjinie u pëlqen të jetojnë nëtupet. Në Brazil, speciet më të zakonshme të Danio janë Leopard Danio, Danio Giant dhe Paulistinha.

Peshku molly

Molli (Poecilia sphenops) është një familje peshqish që është shtëpia e disa llojeve, të tilla si Black Mollie. Zakonisht këta peshq janë me ngjyra të ndezura me nuanca të bardha ose të zeza. Ata janë me origjinë nga Amerika Veriore ose Qendrore, por aktualisht ata tashmë banojnë në disa vende në botë.

Këta peshq zakonisht kanë një gjatësi nga 6 deri në 15 cm dhe pëlqejnë ujin me një temperaturë midis 18º dhe 28ºC.

0> Llojet e peshqve të mëdhenj të ujërave të ëmbla në botë

Tani që kemi parë se çfarë janë peshqit e vegjël të ujërave të ëmbla në botë, le të flasim për peshqit e mëdhenj. Disa prej tyre janë super të famshëm dhe ju mund të keni dëgjuar për ta, shikoni tani disa kuriozitete rreth tyre.

Mutak Mekong

I konsideruar si një nga peshqit më të mëdhenj të ujërave të ëmbla në botë, Mustak Mekong (Pangasianodon gigas) është vendas në Azinë Juglindore dhe peshon rreth 292 kg, me një gjatësi prej afërsisht 3 metra.

Ashtu si shumica e peshqve gjigantë të ujërave të ëmbla, mustakja Mekong është në rrezik të zhdukjes për shkak të ndërtimit të digave dhe rezervuarë që pengojnë lëvizshmërinë e specieve.

Bleuja evropiane

Nga familja e blive, blija evropiane (Acipenser sturio) është një nga peshqit më të mëdhenj në botë. Ai jeton për disa kohë në detet Adriatik, të Zi dhe Kaspik,por ai jeton shumicën e kohës në ciklin e ujërave të ëmbla.

Ky peshk është afërsisht 7 metra në gjatësi totale dhe rreth 1500 kg. Gjithashtu është në rrezik zhdukjeje për shkak të vështirësisë së lëvizjes që ka me ndërtimet e mëdha në habitatet e tij.

Burusha e bardhë

Quhet edhe Beluga Sturgeon, Sturgeon e Bardhë ( Acipenser transmontanus) është vendas në Detet e Zi dhe Kaspik. Është një specie shumë e kërkuar nga peshkatarët për të korrur vezët e tyre që rezultojnë në prodhimin e havjarit beluga.

Një kuriozitet është se bli është një peshk primitiv që ndoshta ka ekzistuar në tokë që nga koha e shek. dinosaurët. Ato janë pothuajse 6 metra të gjata, përveç 1500 kg.

Sturgeon Kaluga

Natyrshëm nga lumi Amur, i vendosur në Rusi dhe Kinë, Sturgeon Kaluga (Huso dauricus ) është një nga speciet më të mëdha të blirit në ekzistencë, duke arritur një gjatësi prej 5.6 m dhe rreth 1 T në peshë. Përveç kësaj, ai është një specie jetëgjatë dhe mund të jetojë deri në 90 vjet.

Gjithashtu për shkak të peshkimit të shfrenuar, ky peshk është në rrezik kritik të zhdukjes.

Grea gjigante aziatike

Ky është më i madhi brenda familjes së stingray në botë. Me përmasa afërsisht 2 m në gjatësi dhe duke arritur deri në 349 kg, thumbi gjigant aziatik (Himantura chaophraya) u zbulua gjatë një ekskursioni të organizuar ngaNtional Geographic i cili synon të mbrojë speciet e mëdha të peshkut.

Kjo specie aktualisht mund të shihet në Azinë Juglindore dhe Australinë veriore.

Peshku krokodil

I quajtur edhe peshk aligator, kjo specie konsiderohet nga historianët si një fosil i gjallë, pasi ka të dhëna të jetës që nga fillimi i Kretakut, më shumë se 100 milionë vjet më parë.

Krokodili Peshku (Atractosteus spatula) mund të arrijë deri deri në 3 metra gjatësi dhe peshon rreth 159 kg. Është një specie e vetmuar, me zakone të natës dhe që i pëlqen të ushqehet kryesisht me peshq të tjerë.

Krapi siamez

Krapi siamez me origjinë nga Kamboxhia, Laosi, Tajlanda dhe Vietnami, krapi siamez (Catlocarpio siamensis) është një peshk afërsisht 2 metra që mund të peshojë deri në 105 kg.

Shiko gjithashtu: Macet që luftojnë në shtëpi? Shikoni këshilla të rëndësishme për mjeshtëri!

Kjo specie konsiderohet e rrezikuar në mënyrë kritike sipas Listës së Kuqe të Llojeve të Kërcënuara të IUCN. Kjo është e gjitha për shkak të ndotjes së ujit, trafikut të lumenjve dhe peshkimit të tepërt.

Purça e Nilit

Burimi: //br.pinterest.com

Purtiku i Nilit (Lates niloticus) është një peshk vendas në Etiopia, e njohur mirë se ka qenë jashtëzakonisht e dëmshme për ekosistemin e Liqenit Victoria në Afrikën Lindore. Kjo është për shkak se ata janë grabitqarë të mëdhenj të disa llojeve të tjera peshqish, duke shkaktuar zhdukjen ose zhdukjen e disa prej tyre.

Purta e Nilit ka një gjatësi mesatare prej 2 metrashtotal dhe mund të peshojë deri në rreth 110 kg.

Salmoni siberian

I konsideruar si salmoni më i madh në botë dhe me origjinë nga Siberia, salmoni siberian (Oncorhynchus kisutch) mund të peshojë deri në 100 kg dhe masë 2 metra.

Për shkak të mbipeshkimit dhe konsumit të shfrenuar të mishit të këtij peshku, Salmoni Siberian konsiderohet i rrezikuar. Studiuesit janë përpjekur të studiojnë speciet për disa vite, por është shumë e vështirë të gjesh këtë peshk në det.

Ka më shumë peshq në botë nga sa mund të imagjinojmë

Në këtë artikull, ne mund të vëmë re se natyra përmban një pafundësi krijesash shumë kurioze dhe interesante. Peshqit e famshëm si Ray, Piranha dhe Tilapia, pavarësisht se janë të njohur gjerësisht, mund t'ju befasojnë me disa kuriozitete për habitatet dhe mënyrat e jetesës së tyre.

Peshq të tjerë që nuk janë aq të famshëm, si peshku zebra dhe peshku i zi. molly ka disa pika interesante për të zbuluar për ata njerëz që po mendojnë të kenë një peshk të vogël përkëdhelës.

Qoftë i madh apo i vogël, peshqit janë një pjesë shumë e rëndësishme e ekosistemit tonë, përveçse e bëjnë jetën shumë më të bukur natyrën me ngjyrat dhe strukturat e saj.

Piraíba

Burimi: //br.pinterest.com

I njohur gjithashtu si Piratinga ose piranambu, Piraíba (Brachyplatystoma filamentosum) është peshku më i madh i ujërave të ëmbla në Brazil, pas nga Pirarucu. Mund të arrijë deri në 2.50 metra gjatësi, përveç peshës rreth 300 kg.

Me origjinë nga familja Bagres, Piraíba zakonisht gjendet në pellgjet e lumenjve Araguaia dhe Amazonas. Dieta e tij është mishngrënëse dhe përbëhet kryesisht nga peshq me lëkurë.

Dourado

Në disa rajone të Brazilit, peshku Dorado (Salminus maxillosus) njihet gjerësisht si Pirajuba ose Piraju. Pellgjet e Paraná, São Francisco, Rio Doce dhe Paraíba do Sul janë habitatet e saj kryesore.

Emri "Peixe Dourado" vjen nga luspat e tij, të cilat kanë një ngjyrë të artë në të gjithë trupin, me disa reflektime të kuqërremta. Ata mund të arrijnë rreth 25 kg dhe të arrijnë deri në 1 metër gjatësi.

Tambaqui

I njohur edhe si Red Pacu, ky është një peshk me gjatësi totale rreth 110 cm. Pesha e tij mund të arrijë deri në 45 kg, megjithatë, për shkak të peshkimit, është më e vështirë të gjenden ekzemplarë të kësaj specie me një peshë të konsiderueshme.

Tambaqui (Colossoma macropomum) zakonisht gjendet në pellgun e Amazonës dhe ushqehet me mish, vaj, fruta, fara dhe zooplankton.

Jaú

Konsiderohet si një nga peshqit më të mëdhenjBrazilianët, Jaú (Zungaro zungaro) mund të arrijnë deri në 1.5 metra gjatësi, përveç peshës 120 kg. Ka një trup të trashë, të shkurtër me një kokë të madhe dhe të sheshtë. Ngjyra e tij përshkon nuancat e gjelbër-kafe, me njolla të bardha në disa rajone.

Gjetur në lumenjtë Amazon dhe Paraná, jeton në ujëvara dhe ushqehet ekskluzivisht me peshq të tjerë.

Krap

Me origjinë nga Azia, Afrika dhe Evropa, peshku krapi (Cyprinus carpio) është një specie që mund të jetë deri në 1 metër e gjatë dhe peshon rreth 4 kg. Ky lloj peshku ushqehet kryesisht me perime, prandaj është vezorë.

Krapi konsiderohet shumë i nderuar në Kinë, pasi është nga të paktët peshq që nuk mundohen kur kapet, përveçse është shumë kafshë e fortë që noton kundër të gjitha rrymave.

Poraquê

Shumë e zakonshme në pellgun e Amazonës, si dhe në lumenjtë e Mato Grosso dhe Rondônia, Poraquê (Electrophorus electricus) është i njohur edhe për emrin e saj ngjala. Është një peshk elektrik që ka aftësinë të gjenerojë shkarkime elektrike shumë të forta, të mjaftueshme për të vrarë edhe një kalë.

Normalisht banon në lumenj dhe liqene me funde me baltë dhe ujëra të qetë. Dieta e tij është mishngrënëse, prandaj ushqehet me peshq të tjerë, gjitarë dhe insekte.

Saicanga

Burimi: //br.pinterest.com

I njohur gjithashtu si cachorra-facão ose lambariqeni, saicanga (Acestrorrynchus hepsetus) është një peshk mishngrënës që konsiderohet relativisht i dhunshëm, sepse ka dhëmbë të projektuar nga jashtë, gjë që lehtëson ushqimin e tij, i cili është mishngrënës shumicën e kohës.

Lloji madje ka mesatarisht 20 centimetra i gjatë peshon 500 gram dhe banon kryesisht në pellgun e Amazonës.

Pintado

I pranishëm në ulluqet e lumenjve të pellgjeve São Francisco, Paraná dhe Prata, Peshku Pintado (Pseudoplatystoma corruscans ) arrin deri në 180 cm gjatësi dhe peshë maksimale 86 kg. Karakteristika kryesore e tij janë pikat e zeza që kalojnë nëpër lëkurën e tij.

Ky peshk është nate dhe mishngrënës, ushqehet me tuvira, minhocoçu, curimbatá dhe peshq të vegjël.

Pirarara

I gjendur në pellgun e lumit Araguaia, Tocantins dhe Amazonas, Pirarara (Phractocephalus hemioliopterus) është një peshk lëkuror që mund të arrijë 60 kg dhe 1.5 m gjatësi. Ka ngjyrë gri të errët në anën e pasme dhe të bardhë në pjesën e poshtme.

Është një peshk gjithëngrënës, prandaj ha gjithçka që gjen në fund të lumenjve, duke përfshirë edhe peshq të tjerë më të vegjël se ai, fruta, molusqe dhe krustace .

Buckmouth barracuda

Burimi: //br.pinterest.com

Barramouth barracuda (Boulengerella maculata) është një peshk me luspa me një trup të zgjatur që ka një gojë të madhe dhe të mprehtë – prandaj emri e ka origjinën nga emri i tij. Ai zakonisht ka rreth1 metër në gjatësi totale dhe 6 kg në peshë.

Mund të gjendet në pellgjet e lumenjve Amazon dhe Araguaia, që banojnë në ujërat e thella dhe sipërfaqësore. Ai ushqehet kryesisht me peshq më të vegjël se vetja dhe me krustace.

Piauçu

I quajtur edhe Piavuçu (Leporinus macrocephalus), ky është një peshk me luspa që mund të arrijë rreth 60 cm në gjatësi totale. dhe peshojnë deri në 5 kg. Lloji i saj është i shpërndarë në Pantanal të Mato Grosso, në shtetet e Minas Gerais, Goias dhe São Paulo. Është një peshk që banon në pishina poshtë pragjeve.

Piauçu është gjithëngrënës dhe ushqehet me gaforre, fruta dhe peshq të vegjël.

Aruanã

I njohur gjithashtu si gjuha Peshku kockor, Aruanã (Osteoglossum bicirhossum) është një peshk i mbuluar me luspa që ka një gjuhë kockore dhe mjaft të ashpër. Ai ka një gjatësi prej rreth 1 metër dhe mund të peshojë deri në 5 kg.

Ky peshk banon në sipërfaqen e lumenjve dhe përrenjve të vegjël të pellgjeve të lumenjve Amazon dhe Araguaia. Ata ushqehen me jovertebrorë ujorë dhe tokësorë, si insektet dhe merimangat, si dhe peshq të vegjël.

Buttoned

Burimi: //us.pinterest.com

Ky është një peshk lëkuror që jeton në pellgjet e Amazonës, Tocantins-Araguaia, Parana, Paraguai dhe Uruguai. Zakonisht ka 80 cm gjatësi dhe mund të arrijë deri në 10 kg në peshë.

Pterodoras granulosus banon në ujëra të mëdhathellësi të tilla si lumenj, puse, pyje të përmbytura dhe liqene të përmbytjeve, ku ata kërkojnë ushqim. Është një specie gjithëngrënëse, por preferohet të ushqehet me molusqe dhe karkaleca të ujërave të ëmbla.

Bas pallua

Bas pallua (Cichla ocellaris) është një peshk me luspa që ka një ngjyrë të verdhë me njolla vertikale e zezë. Është një peshk shumë i shpejtë dhe agresiv që ka një madhësi rreth 30 centimetra dhe peshon nga 3 deri në 10 kg.

Lloji i tij është i shpërndarë në rezervuarët, digat dhe lumenjtë e Amazonës dhe në rajonet juglindore, mesperëndimore dhe verilindore. të Brazilit. Është një peshk mishngrënës që ushqehet me peshq të tjerë dhe karkaleca.

Barbado

Burimi: //br.pinterest.com

Peshku Barbado (Pinirampus pirinampu) është quajtur kështu sepse ka pendë të mëdha në cep të gojës. Është një peshk lëkuror që mund të peshojë deri në 12 kg dhe të arrijë rreth 80 cm gjatësi.

Kjo specie jeton në brigjet e lumenjve afër qyteteve Amazonia dhe Araguaia në Tocantins. Zakonisht largohen nga bregu dhe shkojnë në fund të lumenjve vetëm për të kërkuar ushqim. Barbado është piscivor, domethënë ushqehet me peshq të tjerë.

Corvina

Peshku Corvina (Plagioscion squamosissimus) është një peshk me luspa që arrin deri në 50 cm dhe peshon 4 .5 kg. Ka një ngjyrë argjendi të kaltërosh dhe një numër të madh dhëmbësh të mprehtë në gojë. Përveç kësaj, këta janë peshq të aftë për të prodhuar tinguj të dëgjueshëm, përmes muskujve tëfshikëz.

Të pranishëm kryesisht në lumenjtë Parnaíba, Trombetas, Negro dhe Amazonas, këta peshq ushqehen me peshq të tjerë dhe karkaleca.

Candiru

Burimi: //br.pinterest .com

I njohur gjithashtu si peshk vampir ose dele, Candiru (Vandellia cirrhosa) është një peshk që jeton në strofulla në fundet me rërë ose baltë të Amazonës, Pratës, Sao Franciskos dhe pellgjeve lindore.

Ky është një peshk shumë i frikësuar nga popullsia e rajonit të Amazonës. Kjo ndodh sepse burimi kryesor i ushqimit të tij është gjaku dhe tërhiqet nga rrjedha e urinës së njeriut në ujë. Me qëllimin për të thithur gjak, ai mund të depërtojë në uretrën, vaginën ose anusin e notarëve.

Lambari

I njohur gjerësisht si Piaba, Lambari (Astyanax) është një peshk me luspa. me ngjyrim argjendi dhe pendë me ngjyra që variojnë midis të verdhës, të kuqes dhe të zezës. Madhësia mesatare e tij është 15 cm.

Është një peshk shumë i zakonshëm që banon në lumenj, përrenj, liqene dhe diga në të gjithë Brazilin, edhe atje ku ka pushtim njerëzor. Përveç kësaj, Lambari është i gjithëdijshëm, kështu që ushqehet me fruta, fara, luspa dhe peshq të tjerë.

Pacu

Shumë i famshëm në mesin e peshkatarëve, Pacu (Piaractus mesopotamicus) është një peshk me luspa të vegjël dhe të shumtë. Mund të arrijë më shumë se 70 cm në gjatësi dhe të peshojë deri në 20 kg. Për shkak se ka një mish shumë të shijshëm, është një nga peshqit më të pëlqyer gjatë peshkimit.

Pacu banon në lumenj dhe liqene në Bacia da Prata gjatë sezonit të shirave. Ata janë të gjithëngrënës, prandaj ushqehen me fruta dhe peshq të vegjël.

Piranha

Shumë i pranishëm në lumenjtë, liqenet dhe pellgjet e ujërave me baltë të pellgjeve të Amazonës, Araguaia, Prata, São Francisco dhe rezervuarët në verilindje, Piranha (Pygocentrus nattereri) është një peshk i ujërave të ëmbla që normalisht jeton në shkolla. Është peshk gjithëngrënës me prirje mishngrënëse, që ushqehet kryesisht me peshq të tjerë, insekte dhe jovertebrorë.

Kjo specie mund të arrijë deri në 33 cm dhe 3,5 kg. Në gatim, piranhat vlerësohen shumë, kryesisht për shkak të lëngut të famshëm të piranës, një pjatë e famshme afrodiziake.

Raia

Ky është një peshk kërcor që, ashtu si peshkaqeni, ka nevojë për një shumë oksigjen. Stingray (Batoidea) ka një lloj gjembash në pjesën e sipërme të bishtit të saj që lëshon një helm që shkakton dhimbje të forta kur depërtohet në gjahun e tij, si peshqit e tjerë, krustacet dhe molusqet.

Grambët mund të arrijnë deri me gjatësi 892 mm dhe peshë deri në 30 kg. Ata jetojnë në fund të lumenjve në të gjithë Brazilin.

Shiko gjithashtu: Bishti i maces: për çfarë shërben dhe çfarë tregon secila lëvizje?

Tilapia

Shumë e zakonshme në kuzhinën braziliane, Tilapia (Tilapia rendalli) është një peshk që banon në ujërat me lëvizje të ngadaltë të liqeneve dhe liqenet.digat e të gjitha pellgjeve në Brazil. Ata zakonisht janë rreth 45 cm në gjatësi dhe peshojnë 2.5 kg në peshë.

Duke qenë një nga peshqit e paktëi adaptueshëm ndaj ujit të kripur, Tilapia ushqehet me insekte, mikrokrusta, fara, fruta, rrënjë, alga, plankton dhe peshq të vegjël.

Traíra

Me siguri e keni dëgjuar termin “traíra ” për të caktuar njerëz tradhtarë, të rremë. Kjo fjalë aludon për peshkun traíra që tenton të jetojë në vende të errëta dhe të sulmojë prenë e tij në befasi, me pangopur.

Të gjendur në të gjithë Brazilin, traírat (Hoplias malabaricus) janë mishngrënës dhe mund të arrijnë deri në 60 cm gjatësi. dhe peshon rreth 4 kg.

Sarapó

I njohur gjerësisht si Tuvira ose carapó, ky peshk banon në ujërat me bimësi të bollshme në Pantanalin e Mato Grosso dhe pellgun e San Franciskos. Sarapó (Gymnotiformes) është mishngrënës dhe ushqehet me insekte ujore.

Ky është një peshk elektrik, megjithatë, nuk prodhon shkarkime elektrike me intensitet të lartë. Sistemi elektrik i Sarapó shërben vetëm për të mundësuar komunikimin me individë të tjerë të specieve të tij.

Llojet e peshqve të vegjël dekorativë të ujërave të ëmbla

Në ujërat e ëmbla ka një shumëllojshmëri të madhe të peshqve dekorativë peshq të vegjël që akuaristët përfundojnë duke u magjepsur për shkak të ngjyrave dhe madhësive të ndryshme. Shihni disa prej tyre tani.

Peshku neon tetra

Peshku neon tetra (Paracheirodon innesi) është vendas në rajonin verior të Amerikës së Jugut, por mund të gjendet
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.