Peshku Labeo: speciet, shumimi, riprodhimi dhe shumë më tepër!

Peshku Labeo: speciet, shumimi, riprodhimi dhe shumë më tepër!
Wesley Wilkerson

Labeo është një mini peshkaqen për akuariumin tuaj

A keni imagjinuar ndonjëherë të keni një peshk vërtet të ndryshëm në akuariumin tuaj në shtëpi? Labeo ofron një përvojë unike për ata që i duan kafshët shtëpiake ujore dhe janë në kërkim të opsioneve që janë jashtë të zakonshmes.

Përkasin familjes cyprinidae, peshku labeo është natyral nga ujërat e ëmbla dhe një i rritur mund të jetë rreth 12 vjeç centimetra e gjatë. Nofka peshkaqen dyngjyrësh është për shkak të formës së veçantë të pendëve dhe trupit, të cilat i ngjajnë kafshës më të madhe, por speciet nuk janë të lidhura.

Lloji Labeo Bicolor, emri shkencor i të cilit është Epalzeorhynchos bicolor, është më i madhi. popullor në botën e akuariumit. Megjithatë, ka lloje të tjera që mund t'i njihni më mirë gjatë artikullit tonë. Lexoni më tej për të mësuar gjithçka rreth peshqve labeo!

Llojet e peshqve labeo për akuariumin tuaj

Llojet e peshqve labeo që mund të rriten në robëri janë shumë të ngjashme në formë, por shumë te ndryshme ne ngjyra. Disa janë më të lehta për t'u gjetur në dyqanet e akuariumeve dhe disa prej tyre besohet se janë zhdukur në natyrë.

A jeni kurioz? Mësoni më shumë rreth llojeve kryesore më poshtë.

Peshku dyngjyrësh Labeo

Kjo specie labeo njihet gjithashtu si peshkaqeni dyngjyrësh ose peshkaqeni me bisht të kuq. Kontrasti i trupit të errët me bishtin e gjallë dhe të kuqërremtë i garanton peshkut një pamje unike, duke qenë i preferuari ishumë.

Tonaliteti i ngjyrave të dyngjyrëshit labeo mund të ndryshojë sipas cilësisë së jetës së peshkut. Kjo do të thotë, sa më e shëndetshme dhe më afër kushteve natyrore, aq më e fortë është ngjyra e luspave dhe pendëve. Nëse peshku është i shurdhër, i shurdhër, ndoshta është i stresuar ose i sëmurë.

Peshku Labeo Frenatus

Është e zakonshme që labeo frenatus të ngatërrohet me labeo bicolor. Megjithatë, lloji i parë ka një ngjyrë të kuqe të errët ose portokalli në të gjitha pendët dhe jo vetëm në bisht. Gjithashtu, trupi është zakonisht i zi, blu i errët ose blu i hapur. Për të dalluar njërin nga tjetri, mjafton të analizoni ngjyrën e peshkut.

Një emër tjetër popullor për frenatus është peshkaqeni ylber, pikërisht për shkak të shumëllojshmërisë së nuancave në specie.

Fish Labeo Frenatus Albino

Përveç frenatusit të zakonshëm, labeo haset edhe me trup krejtësisht të bardhë. Në këtë rast, ai klasifikohet me emrin frenatus albino. Kjo specie vazhdon të ketë bishtin dhe pendët në ngjyrë portokalli të kuqërremtë apo edhe të kuqe të ndezur.

Syri ka tone të kuqe kur peshku ka një cilësi të mirë jetese. Në këtë mënyrë, rezulton në një pamje unike dhe të pabesueshme për labeo!

Black Labeo Frenatus Fish

Ndërsa peshku i mëparshëm quhet albino sepse ka një trup të bardhë, labeo black frenatus është i zi në të gjithapjesët. Nofka që i është dhënë kësaj specie është peshkaqeni i zi.

Ky lloj labeo është më pak i zakonshëm për akuariumet për shkak të madhësisë së madhe që arrin në moshën e rritur. Disa arrijnë 90 centimetra dhe peshojnë deri në 7 kilogramë. Përveç kësaj, sjellja e tij mund të jetë më agresive.

Shiko gjithashtu: Njihuni me racën angleze Mastiff: karakteristikat, çmimi dhe më shumë

Karakteristikat e peshkut labeo

Tani që njihni speciet më të njohura aktualisht të labeos, shikoni disa karakteristika dhe kuriozitete në Temat e ardhshme rreth këtij peshku të mrekullueshëm. Në këtë mënyrë, ju mund të zbuloni nëse është vërtet ideal për akuariumin tuaj.

Cili është çmimi i labeo dhe frenatus dyngjyrësh

Peshku labeo është përgjithësisht i përballueshëm për shumicën e njerëzve që duan të fitoni një kafshë shtëpiake ujore. Megjithatë, përveç kostos së kafshës, duhet të përfshini në buxhetin tuaj edhe shpenzimet me akuariumin ideal, ushqimin dhe aksesorët, ndër kujdeset e tjera bazë.

Lloji labeo bicolor disponohet në sasi më të mëdha në tregu, ndërsa tjetri është më i rrallë në dyqanet e zakonshme. Të dyja kushtojnë aktualisht nga 10 deri në 20 dollarë. Për më tepër, të dyja shiten kur janë ende të rinj, me një madhësi që mund të jetë 2 ose 3 centimetra.

Sjellja e peshkut labeo

Ky peshk mund të jetë shumë i qetë, por ka edhe raste kur manifestohet sjellje agresive. Në shumicën e rasteve, ai tenton të luftojë për territor kur ndan hapësirën me individë të të njëjtës

Megjithatë, edhe me agresivitet të herëpashershëm, mos harroni se labeo është një peshk i vogël. Pra, kini kujdes që të mos mblidhni kafshë të tjera që janë shumë më të mëdha se ai në të njëjtin akuarium.

Nga ana tjetër, me speciet e tjera, bashkëjetesa mund të jetë e mirë. Në mënyrë ideale, pronari duhet të jetë i vetëdijshëm për ndërveprimin e labeos me peshqit e tjerë vazhdimisht, veçanërisht në kontaktin e parë.

Pajtueshmëria me peshq të tjerë

Ata që dëshirojnë të kenë një akuarium plot me peshku duhet t'i kushtojë vëmendje bashkëjetesës. Duke qenë se labeo konsiderohet territorialiste, mund të dëmtojë fqinjët. Meqë ra fjala, është e rëndësishme që të mos bashkohen të miturit dhe të rriturit, apo edhe specie me përmasa shumë të ndryshme.

Përveç kësaj, një kujdes tjetër themelor është përputhshmëria e temperaturës së ujit dhe nivelit të pH. Duke ditur këtë, ajo që rekomandohet për peshqit labeo janë peshqit me pH neutral dhe peshqit aziatikë në përgjithësi.

Dimorfizmi seksual i labeos

A ka ndonjë ndryshim midis një peshku labeo femër dhe një mashkulli ? Përgjigja është po, dhe njohja mund të bëhet thjesht duke parë përmasat e trupit.

Ndërsa femra labeo ka një bark më të madh dhe më të rrumbullakosur, labeoja mashkullore është më e hollë. Këto karakteristika janë më të dukshme kur të dy llojet janë krah për krah. Për më tepër, diferencimi është më i dukshëm gjatë fazës së të rriturve.

Si të kujdeseni mirë për peshkun tuaj labeo

Pavarësisht se është më pak i zakonshëm për akuaristët fillestarë, peshku labeo kërkon kujdes që konsiderohet i thjeshtë. Në një kohë të shkurtër, pronarët mësohen me nevojat e specieve. Në çdo rast, është thelbësore t'i kushtohet vëmendje për t'u kujdesur gjithmonë për to.

Ushqyerja e labeo dhe frenatus dyngjyrësh

Labeo është gjithëngrënëse. Kjo do të thotë, mund të ushqehet me qenie të tjera të gjalla ose me bimë. Në natyrë, këto specie hanë kryesisht algat, larvat e insekteve, krustacet e vegjël dhe lëndët bimore që gjenden në mjedis.

Ata që rrisin labeon në robëri duhet të jenë të kujdesshëm për t'i siguruar kafshës të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme. Racionet e duhura për peshqit në fund të akuariumit janë të rëndësishme, por jo gjithmonë të mjaftueshme. Me këtë në mendje, përpiquni të balanconi dietën me bizele, tranguj, kunguj, kunguj të njomë, spinaq, ndër perime të tjera.

Kujdesi për akuariumin

Shtëpia e kafshës suaj duhet të ketë kujdes të veçantë në varësi të cilin peshk zgjidhni. Në rastin e labeos, është shumë e rëndësishme të simulohen kushtet që ai do të gjente në habitatin e tij natyror.

Prandaj, shumë trungje dhe alga do ta bëjnë këtë specie të ndihet si në shtëpinë e tij. Duke qenë se hapësira do të jetë e mbushur me disa artikuj, përpiquni të ofroni një enë të madhe, me rreth 150 litra. Përveç kësaj, temperatura ideale e ujit është midis 22º C dhe 26º C.

Peshqit Labeo nuk janë asgjëpaqësore

Siç u përmend më herët, disa lloje labeo nuk bashkëjetojnë mirë kur futen në të njëjtin mjedis. Në çdo rast, kur mblidhen peshq të ndryshëm që mund të jetojnë së bashku, është thelbësore që të sigurohet hapësirë ​​e mjaftueshme për ta.

Dekorimi i bimëve, algave dhe aksesorëve të tjerë të akuariumit shërbejnë si strehë për kafshët kur ka stres. . Pra, nëse vendosni të rritni labeon me peshq të tjerë, mbani mend të mos kurseni në madhësinë e rezervuarit dhe përpiquni të përfshini hapësira që shërbejnë si vendstrehim.

Kujdesi për riprodhimin e peshkut labeo

Nuk duhet të shqetësoheni për riprodhimin labeo nëse do ta blini një të tillë vetëm për hobi. Megjithatë, vlen të përmenden disa fakte interesante se si riprodhohen këto kafshë.

Duhet t'i mbani ato të izoluara

Në robëri, është më e lehtë kur peshqit vendosen në një akuarium të tyre riprodhimin. Kur femra të bëhet barku më i madh, ajo do t'i lëshojë vezët që mashkulli t'i fekondojë ato.

Shiko gjithashtu: Çmimi i demitar: sa është vlera dhe shpenzimet e këtij zogu?

Pas kësaj, është e nevojshme të largohen prindërit nga ena për të mos lejuar që ata të gllabërojnë fëmijët e tyre.

Ushqyerja duhet të përforcohet

Të skuqurat do të çelin për rreth 36 orë. Në mënyrë që ata të rriten të shëndetshëm, është e zakonshme që fermerët e peshkut të stimulojnë zhvillimin me hormone dhe ushqime të fortifikuara. Ky hap është më delikat, kërkon përvojë dhePraktika, prandaj, nuk rekomandohet për amatorët.

Jetëgjatësia

45 ditët e para të jetës së peshkaqenit dyngjyrësh do të kërkojnë shumë kujdes dhe vëmendje. Gjatë kësaj periudhe, këlyshët ende nuk kanë ngjyra të gjalla në trupin e tyre sa të rriturit. Për më tepër, pendët dhe bishti janë aq të zbehtë sa bëhen transparente përpara se të marrin tonet karakteristike të specieve.

Labeo në robëri ka tendencë të jetojë mesatarisht 12 vjet. Megjithatë, vlen të theksohet se kjo pritje varet nga kushtet në të cilat ai mësohet me të. Sa më mirë të kujdeseni për labeon e kafshës suaj, duke respektuar të gjitha veçoritë, aq më gjatë do të jetojë në akuariumin tuaj.

Labeo: diversiteti për akuariumin tuaj

Këtu në këtë artikull ne flasin për karakteristikat kryesore të peshkut labeo dhe shumëllojshmërinë e specieve që ekzistojnë për mbarështimin shtëpiak. Pavarësisht se çfarë lloji është, kjo kafshë shtëpiake garanton një pamje unike dhe vërtet tërheqëse në shtëpinë tuaj.

Peshkaqeni dyngjyrësh është një notar i shkëlqyeshëm dhe i pëlqen të eksplorojë të gjithë akuariumin. Është sigurisht një kafshë që do të sjellë jetë dhe animacion në mjedis. Nëse po mendoni të blini një peshk, mos harroni të gjitha masat paraprake që kemi përmendur deri tani.
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.