Si të kujdeseni për një papagall të vogël? Shikoni këshilla për krijimtarinë!

Si të kujdeseni për një papagall të vogël? Shikoni këshilla për krijimtarinë!
Wesley Wilkerson

Foshnja papagall

Papagalli është një nga zogjtë më të lakmuar për birësim në Brazil. Pavarësisht kësaj, birësimi dhe rritja e një papagalli foshnjë duhet të jetë një vendim i marrë me kujdes. Shumica e njerëzve nuk e dinë, por ka shumë variabla gjatë rrugës, nga birësimi te kujdesi në krijim.

Papagalli lind pa pupla dhe i verbër, plotësisht i varur për të mbijetuar. Rritja është e shpejtë dhe me dy muaj jetë, zogu tashmë ka pendën e tij të plotë. Faza e qenushit zgjat 3 muaj. Në të, papagalli tashmë është praktikisht me matjet e tij të të rriturve dhe hyn në atë që do të quhej foshnjëri.

Si të kujdeseni për një papagall foshnje?

Duhet shumë kujdes me foshnjën papagall. Ai ka nevojë për vëmendje të vazhdueshme, një temperaturë të mirë të trupit dhe madje edhe ushqyerja duhet të jetë e rregulluar mirë.

Prandaj mos e adoptoni papagallin tuaj në këtë moshë nëse nuk jeni të informuar mirë për mbarështimin e tij.

Shëndeti i një foshnje papagalli

Si fillim, çoni fëmijën tuaj papagall te veterineri nëse vëreni ndonjë ndryshim fizik ose në sjellje. Edhe problemi më i vogël shëndetësor mund të bëhet një ndërlikim nëse nuk trajtohet, pasi imuniteti i qenushit është i brishtë.

Shiko gjithashtu: Sa kushton një parakeet? Shihni kostot e shpendëve dhe si të blini

Gjatë kësaj periudhe është gjithashtu e detyrueshme të sigurohet një temperaturë e këndshme në kafazin e papagallit tuaj. Në mënyrë ideale, kafazi duhet të kalojë shumicën e kohës në hije, duke kapur rrezet.rrezet e diellit vetëm në momentet e ditës kur nxehtësia nuk është aq e fortë.

Ushqyerja e papagallit të foshnjës

Duhet ta ushqeni papagallin tuaj me një produkt specifik, një ushqim që lehtëson gëlltitjen e tij. tashmë shitet i gatshëm.

Gjithashtu, këlyshi duhet të hajë më shumë herë gjatë ditës sesa i rrituri: nga 6 deri në 8 herë. Numri i vakteve ditore duhet të ulet gradualisht, derisa të arrijë në 4 në ditët 60. Që atëherë duhet të filloni të përzieni ushqimin e këlyshëve me ushqimin e të rriturve. Pas 90 ditësh, ky qull duhet të hiqet nga dieta e papagallit.

Quli duhet të shërbehet i ngrohtë, asnjëherë i nxehtë dhe mundësisht me shiringë ose lugë. Paketimi i produktit përmban matjet e porcioneve që duhen shërbyer.

Mësim nga një qenush

Qoftë për ta mësuar papagallin tuaj të mbahet në dorën tuaj, për të marrë dashuri, apo edhe për të stërvituni, koha më e mirë është në fëmijëri.

Papagalli i zhvillon zakonet e tij që në fëmijëri. Duke qenë një zog shumë inteligjent, ai është në gjendje të thithë lehtësisht informacionin. Vetëm kini kujdes që të mos e detyroni këtë çështje: papagalli është një kafshë e stresuar që zhvillon lehtësisht probleme psikologjike.

Si të adoptoni një papagall foshnje?

Mos adoptoni asnjë zog pa përgatitjen e duhur. Një papagall i vogël është një investim i shtrenjtë, ndaj duhen marrë masa paraprake për t'u siguruar që nuk e bëni këtëpo humbet kohë dhe para me një birësim të gabuar.

Kujdesi për birësimin

Papagalli është një kafshë e mbrojtur nga IBAMA. Rezulton se zogu është një nga më të lakmuarit për birësim dhe për këtë arsye trafikimi i tij i paligjshëm është i përhapur në të gjithë territorin.

Shumica e papagajve të ligjshëm për birësim janë në fakt kafshë të shpëtuara ose pasardhës të tyre. Këta papagaj të vegjël nuk mund të përshtaten më me habitatin e tyre natyror, kështu që ato janë mundësi të shkëlqyera për birësim.

Adoqoftë nga vende të besueshme

Mos birësoni fëmijën tuaj papagall askund. Idealja është gjetja e vendeve të autorizuara të shumimit, ku riprodhimi kryhet tashmë në robëri. Kafsha e lindur dhe edukuar në robëri tashmë është përshtatur me këtë jetë, kështu që nuk ka rrezik për të zhvilluar depresion dhe trishtim.

Përveç kësaj, kafsha e blerë në vende të rregulluara ushqehet dhe trajtohet siç duhet, gjë që rrit shanset që papagalli juaj të jetë i shëndetshëm dhe i lumtur. Nuk mund të thuhet e njëjta gjë për papagajtë e blerë në mënyrë të paligjshme.

Shiko gjithashtu: Minjtë e përkëdhelur: takoni brejtësit për t'i pasur në shtëpinë tuaj!

Nëse keni dyshime, telefononi linjën e gjelbër të Ibama dhe kërkoni rekomandime nga vendet e autorizuara pranë jush.

Kërkoni regjistrimin e zogut

Është thelbësore të merrni një Certifikatë Regjistrimi kur adoptoni një fëmijë papagall. Ky dokument lëshohet nga organi kompetent për inspektimin dhe lëshimin e zogut për adoptim, i cili vërteton ligjshmërinë eblerja.

Një tjetër detaj që duhet kushtuar vëmendje është nëse papagalli ka një unazë të mbyllur në njërën nga putrat apo një mikroçip. Të gjithë zogjtë e legalizuar për birësim kanë një nga këto të dyja.

Kur blini zogun tuaj të papagallit, kërkoni edhe Faturën, duke verifikuar praninë e CNPJ të vendit të shumimit.

Çojeni atë te veterineri

Sapo të mbyllni adoptimin e foshnjës tuaj papagall, dërgojeni atë te veterineri sa më shpejt të jetë e mundur. Sado që të jeni të kujdesshëm, të kujdesshëm dhe të blini nga një vend i autorizuar dhe i besueshëm, kjo është thelbësore.

Ndonjëherë kafsha mund të vijë me ndonjë parim sëmundjeje dhe idealja është ta kontrolloni atë sa më shpejt të jetë e mundur.

Kujdes tjetër i nevojshëm për papagallin

Papagalli është një kafshë inteligjente dhe komplekse. Ka shumë gjëra rreth tij – qoftë në lidhje me mbarështimin, temperamentin, të ushqyerit apo çfarëdo tjetër – që njerëzit nuk i dinë ose nuk i kuptojnë mirë dhe që mund të jenë të dëmshme kur bëhet fjalë për të pasur një të tillë.

The Kafazi për fëmijën papagall

Kafazi për papagallin tuaj të vogël kërkon disa masa paraprake. Si fillim, zogu ka nevojë për hapësirë ​​për të hapur krahët që në moshë të re, prandaj sigurohuni që të keni një kafaz mjaft të madh për këtë.

Shmangni kafazet e rrumbullakëta, pasi ato e bëjnë papagallin të ndihet i pasigurt. Kafazi gjithashtu duhet të ketë gjithmonë rreshtim letre në fund të tij. Letra duhet të ndërrohet çdo ditë dhe nuk duhet të jetë gazetë, pasi boja e saj është toksike për papagajtë.

Për sa i përketshatërvan i pijes, i bërë në mënyrë ideale prej balte ose alumini. Kutia duhet të jetë prej druri. Papagalli ka tendencë të rrëshqasë në pozicione plastike, gjë që mund të shkaktojë probleme me artritin në afat të gjatë.

Ushqyerja e papagallit të rritur

Ushqimi i kafshëve shtëpiake të papagallit të rritur bazohet në ushqim, duke përbërë rreth 50% të ushqimit të shpendëve ushqimi i përditshëm. Ushqimi përmban të gjithë lëndët ushqyese të nevojshme për të, gjithmonë në masat e sakta.

Përveç ushqimit, frutat dhe perimet e ndryshme janë ushqime të shkëlqyera në dietën e papagallit. Ideali është të diversifikoheni, duke dhënë gjithmonë fruta të ndryshme. Vetëm kini vëmendje, pasi disa fruta janë shumë të dëmshme për organizmin e kafshës suaj, si domatet dhe avokadot.

Kafshë e ndjeshme dhe e shoqërueshme

Papagalli është një kafshë shumë e shoqërueshme, e cila gjithmonë i pëlqen të jetë në kontakt me njerëz ose kafshë të tjera. Për shkak se ata janë shumë nevojtarë dhe të ndjeshëm, ata mund të zhvillojnë edhe depresion ose të bëhen agresivë nëse ndihen të braktisur.

Idealisht, duhet t'i kushtoni vëmendje papagallit tuaj çdo ditë për një kohë të konsiderueshme. Një tjetër mundësi e mirë është të adoptoni dy papagaj, të cilët mund t'i bëjnë shoqëri njëri-tjetrit pa shkaktuar stres.

Një marrëdhënie për gjithë jetën

Të kesh një papagall foshnje është një angazhim që nga momenti kur vendosë të adoptojë. Mbarështimi, ushqyerja dhe birësimi kërkojnë kujdes të veçantë. Njësojpas kësaj faze, ato janë kafshë të shtrenjta për t'u mbajtur dhe rritur, përveç që kërkojnë shumë vëmendje në mënyrë që të mos trishtohen.

Megjithatë, nëse jeni vërtet të gatshëm të bëni angazhimin, është mirë ia vlen: inteligjent, i shoqërueshëm, qesharak dhe i lezetshëm, papagajtë do të jenë shoqërues të mrekullueshëm. Më shumë se një kafshë shtëpiake, një papagall është një marrëdhënie e vërtetë dhe për shkak se jeton pothuajse aq sa njeriu mesatar, ai është vërtet një mik për jetën.
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.