Ushqimet e ndaluara për macet: shikoni 22 ushqimet më toksike!

Ushqimet e ndaluara për macet: shikoni 22 ushqimet më toksike!
Wesley Wilkerson

Ka shumë ushqime të ndaluara për macet, e dini?

Dieta e kafshës shtëpiake është shumë e rëndësishme për shëndetin dhe cilësinë e jetës së saj, gjë që favorizon rritjen e saj të shëndetshme dhe parandalon shfaqjen e sëmundjeve. Përveç ushqimit, mund të dëshironi t'i ofroni fëmijës suaj me katër këmbë diçka tjetër si shpërblim.

Mund të jetë ai pak ushqim që po hani dhe ai po e kërkon, ose një pjesë e vogël e diçkaje që ju po përgatitet për darkë. Por, a keni ndalur ndonjëherë të mendoni nëse kjo është e keqe për macen tuaj? Në këtë artikull do të zbuloni se cilat janë 22 ushqimet më të rrezikshme për shëndetin e koteleve.

Ushqimet e ndaluara për macet: perimet

Megjithëse kibble ka disa perime në të Përbërja, ka disa prej tyre që janë shumë të këqija për kotele. Shikoni se cilat janë këto perime në temat vijuese!

Agrumet

Disa nga frutat që janë të dëmshme për macet janë limonët, portokallet dhe lloje të tjera. Ato, në sasi të vogla, shkaktojnë vetëm shqetësim në stomak tek macja, por nëse ofrohen në sasi të mëdha, mund të shkaktojnë diarre, të vjella, madje edhe problem në sistemin nervor qendror.

E gjitha kjo shkaktohet për shkak të vajrave esenciale dhe acideve të pranishme në këto ushqime, të cilat janë të dëmshme për shëndetin e maceve. Përveç vetë frutave, pjesë të tjera të këtyre frutave, si p.shNjë tjetër pikë është se toni, nëse konsumohet në sasi të mëdha, mund ta rrezikojë macen nga helmimi me merkur. Kushtojini vëmendje kësaj çështjeje!

Kripa ose erëzat

Erëzat në përgjithësi, veçanërisht kripa, janë shumë të dëmshme për shëndetin e maces, sepse kur kripa konsumohet me tepri, ajo grumbullohet në veshkat dhe mund të shkaktojnë probleme.

Është e rëndësishme të sqarohet se macet kanë tendencë të zhvillojnë probleme me veshkat dhe urinimin, aq më tepër sepse nuk janë shumë të dashur për të pirë ujë në sasinë e nevojshme. Prandaj, çdo gjë që përmban kripë duhet të shmanget për të parandaluar çdo lloj sëmundjeje tek kafshët shtëpiake.

Ëmbëlsuesi

Ëmbëlsuesi (ose ksilitoli) gjendet në disa ushqime që macet mund të hanë duke i konsumuar. . Edhe në sasi të vogla dhe në ushqime të tjera, ëmbëlsuesi mund të shkaktojë të vjella, dobësi dhe, në raste më të rënda dhe në varësi të dozës, hipoglicemi, konvulsione, madje edhe vdekje.

Prandaj, kini kujdes gjithmonë për ushqimet që përmbani që macja juaj konsumon dhe mbajeni larg ushqimeve që mund të përmbajnë ksilitol në përbërjen e tyre.

Nuk mund t'i jepni ushqim qenve

Ushqimi i qenve nuk është në thelb toksik për shëndetin e maces, megjithatë, ai konsumi duhet shmangur sepse sasia e ushqyesve për të cilat ka nevojë një mace nuk do të ofrohet nga ushqimi i qenve.

Vlen të kujtohet se çdo ushqim bëhet dheprojektuar për të përmbushur nevojat themelore të çdo kafshe. Ushqimi i qenve nuk ka taurinë, për shembull, një aminoacid që është thelbësor për shëndetin e përditësuar të mikut tuaj gëzof. Prandaj, sigurohuni që të ofroni ushqimin e duhur për kafshën tuaj.

Kushtojini vëmendje asaj që ha macja juaj!

Ju keni parë në këtë artikull se shumë nga ushqimet që konsiderohen të zakonshme për t'u ofruar kafshëve shtëpiake, si qumështi, toni dhe mishi i papërpunuar janë të dëmshme për shëndetin e tyre. Shumë nga ushqimet toksike për macet shkaktojnë çekuilibër gastrointestinal dhe parehati dhe probleme me tretjen, madje duke çuar në raste më serioze dhe vdekje, në varësi të sasisë së konsumuar.

Ju mësuat gjithashtu se disa bimë dhe perime mund të jenë shumë toksike kur konsumohet nga macet, si kafeja dhe kakaoja, agrumet, qepët dhe disa të tjera.

Kur keni dyshime, shmangni dhënien e një ushqimi që nuk e dini nëse mund të dëmtojë macen tuaj. Mbani një dietë të ekuilibruar me ushqime specifike për macet, mbani një sy se çfarë ha macja juaj përreth dhe, në rast urgjence, kërkoni kujdes në një klinikë veterinare.

Nuk duhen konsumuar as gjethet, kërcelli dhe farat, pasi edhe ato shkaktojnë këtë shqetësim.

Kokosi

Ashtu si agrumet, tuli dhe lëngu i kokosit nuk janë të përshtatshëm për kotelen tuaj. Kokosi (si pulpë ashtu edhe lëngu) përmban një sasi të madhe kaliumi, i cili nuk është i shëndetshëm për shëndetin e kafshës.

Kjo ndodh sepse mund të shkaktojnë probleme me tretjen tek kafshët, nëse ofrohen në sasi të vogla. - në përgjithësi, ato nuk shkaktojnë domosdoshmërisht dëm serioz në pjesë të vogla.

Avokado

Avokado është gjithashtu një tjetër ushqim i zakonshëm për njerëzit, por mund të jetë toksik për macet. Përveçse është shumë i yndyrshëm, i cili mund të shkaktojë obezitet, hipertension dhe sëmundje të tjera që lidhen me mbipeshën, avokado ka një substancë të quajtur persin.

Shiko gjithashtu: A e dini sa vite jeton një lepur? Gjatë gjithë jetës dhe më shumë!

Persina konsiderohet një element toksik për macet, sepse mund të shkaktojë disa probleme në stomak. . Ndër simptomat, avokado, gjethja dhe çdo pjesë tjetër e frutit mund të shkaktojnë shumë shqetësime te kotele, si diarre, të vjella dhe shqetësime të tjera në stomak.

Domatja

Domatja është gjithashtu në listën e ushqimeve që nuk duhet t'i ofroni leshit tuaj. Së pari, sepse është një frut që nuk ofron lëndët ushqyese thelbësore për macen, pasi është një kafshë mishngrënëse. Më pas, është e rëndësishme të sqarohet se domatet kanë një substancë të quajtursolanina.

Solanina shkakton disa komplikime gastrointestinale, si helmime, të vjella, diarre dhe madje edhe alergji. Vlen të kujtojmë se kjo substancë është e pranishme në bimën e domates në tërësi, ndaj nuk duhet të jeni shumë të kujdesshëm.

Fig

Fiku është një frut që rritet nga fiku. Ajo, në vetvete, tashmë ka një lëng që duket si ngjitës dhe që është në gjendje të djegë vërtetë lëkurën nëse nuk lahet menjëherë me sapun dhe ujë pas kontaktit.

Shiko gjithashtu: Peshku detar: zbuloni specie të mahnitshme dhe kurioze!

Si gjethja dhe fruti janë shumë toksike për macet. , sepse, përveçse irritojnë lëkurën, mund të shkaktojnë acarim në sistemin gastrointestinal, gjë që është një shqetësim mjaft i parë në këtë listë ushqimesh të deritanishme.

Macadamia

Për ne njeriu qeniet njerëzore, gështenjat në përgjithësi janë shumë të dobishme për shëndetin tonë dhe madje rekomandohen nga nutricionistët dhe mjekët. Por, për kotelet, makadamitë, në veçanti, janë jashtëzakonisht të këqija për shëndetin e tyre dhe mund të shkaktojnë shqetësime të mëdha dhe për një kohëzgjatje të konsiderueshme.

Ndër simptomat, kafshët shtëpiake mund të shfaqin shenja dobësie, rënie të gjymtyrëve të pasme, të vjella , depresioni, dridhjet dhe madje edhe hipertermia – e cila është një rritje e tepruar e temperaturës së trupit. Simptomat zakonisht zgjasin nga 1 deri në 2 ditë dhe kalojnë vetvetiu në mënyrë natyrale, megjithatë është një shqetësim dhe vuajtje e madhe për macen që kalon këtë situatë.

Qepa dhe hudhra

Qepa dhe hudhra konsiderohen gjithashtu si ushqime jashtëzakonisht të ndaluara për t'u konsumuar nga kotelja juaj. Ato përdoren gjerësisht në gatimin tonë dhe në jetën e përditshme, megjithatë, për macet mund të shkaktojë pasoja të rënda.

Tiosulfati, që është substanca e pranishme në këta përbërës, shkakton shkatërrimin e qelizave të kuqe të gjakut, të cilat quhet anemi hemolitike. Kur do të jepni pak lëng pule për të inkurajuar macen tuaj të hajë ushqimin, sigurohuni që të mos ketë hudhër ose qepë në përgatitje. Vëzhgoni kafshën tuaj për t'u siguruar që ai të mos hajë njërën prej tyre gabimisht.

Piper

Erëzat në përgjithësi, si kripa dhe piper, nuk janë të përshtatshme për kotelen. pasi ato shkaktojnë disa probleme në shëndetin tuaj. Piperi, në veçanti, është një përbërës shumë toksik për macet dhe duhet të shmanget plotësisht nëse dëshironi që kafsha juaj të jetë mirë. Nëse do t'i ofroni kafshës tuaj lëng mishi, mos harroni të siguroheni që të mos ketë asnjë lloj piper në përbërje.

Ndër shqetësimet që u shkakton koteleve mund të përmendim gastrointestinal acarim te kafshët shtëpiake dhe, në raste më të rënda, konvulsione dhe shoku anafilaktik - një përkeqësim i një alergjie të shkaktuar nga konsumimi i piperit. Speci djegës, konkretisht, mund të shkaktojë gastrit dhe madje edhe ulçera.

Rrushi dhe rrushi i thatë

Rrushi dhe rrushi i thatë janë ushqime të ndaluara për macet! A janë ushqim toksik për macet, sesepse mund të shkaktojnë insuficiencë renale akute, diçka shumë serioze për shëndetin e kafshës shtëpiake, sepse mund të çojë edhe në vdekje.

Përbërësi që i shtyn macet të zhvillojnë këtë ndërlikim nuk është identifikuar ende, por çka nëse ajo që dini është se ekziston, po, ky rrezik dhe mund të ketë edhe disa të tjerë që nuk janë vërtetuar ende. Pra, kur jeni në dyshim, mbajeni shokun tuaj me katër këmbë larg këtyre ushqimeve.

Ushqime të ndaluara për macet

Mund të jetë joshëse t'i jepni një pjesë të vogël të ushqimit tuaj kafsha juaj e përkëdhelur që është pranë jush pothuajse duke lypur për një pjesë të saj. Por, vëmendje! Ka ushqime që janë të ndaluara për macet. Shikoni se çfarë janë ato më poshtë.

Macet nuk mund të hanë çokollatë dhe kafeinë

Ushqimet me kafeinë, si çokollata dhe kafeja, janë jashtëzakonisht të dëmshme për shëndetin e maces. Ato përmbajnë një substancë të quajtur kafeinë metilksantinë. Në rastin e çokollatës gjendet edhe një substancë tjetër: teobromina.

Ndër simptomat mund të shkaktojë të vjella, diarre, dridhje, rënie të presionit të gjakut, insuficiencë kardiake, probleme me frymëmarrjen, kriza, madje edhe vdekje. Në rastin e çokollatës, sa më e errët të jetë ajo, domethënë sa më e lartë të jetë përqendrimi i kakaos, aq më toksike është për shëndetin e maces.

Ushqimi për fëmijë

Ushqimi për fëmijë është bërë për të përmbushur nevojat e një foshnjeje njerëzore. Macet kanë nevoja shumë specifike.të llojeve të tyre, kryesisht për shkak se janë mishngrënës.

Disa ushqime për fëmijë të blera në treg mund të përmbajnë disa nga përbërësit e listuar në këtë artikull dhe të cilët, së bashku, mund të bëhen shumë më toksikë për macet, si qepa, për shembull. Kur jeni në dyshim, shmangni. Zëvendësojeni atë me ushqim për macet, në fund të fundit, ato janë projektuar dhe prodhuar posaçërisht për nevojat e mikut tuaj me katër këmbë.

Alkooli është toksik për macet

Mund të duket paksa e qartë, por dhënia e çdo lloj alkooli ose ushqimi alkoolik për macet është e ndaluar dhe nuk rekomandohet. Alkooli ka efekte shumë të këqija në shëndetin e kafshës shtëpiake, edhe nëse konsumohet në sasi të vogla.

Ndër simptomat më të shpeshta janë çrregullimet e tretjes, çorientimi dhe problemet me frymëmarrjen. Megjithatë, ato mund të evoluojnë edhe në raste më të rënda, të tilla si gjendje kome apo edhe ngordhja e kafshës.

Prandaj, jini shumë të vëmendshëm ndaj pijeve që janë të ekspozuara dhe lehtësisht të arritshme për macet. Pastroni çdo pije alkoolike të mbetur në tavolinë ose dysheme. Edhe një sasi e vogël mund të jetë shumë e dëmshme për shëndetin e maces suaj.

Makaronat e papërpunuara

Makaronat e papërpunuara mund të duken mjaft të padëmshme, por ato shkaktojnë probleme të mëdha kur gëlltiten nga macet. Brumi i papërpunuar ka në përbërjen e tij maja, dhe i cili edhe pas gëlltitjes vazhdon të rritet dhefermentimi brenda stomakut.

I gjithë ky proces mund të shkaktojë një pengesë të tretjes, e cila, në raste më serioze, mund të kërkojë edhe kirurgji për të zgjidhur problemin.

Një problem tjetër i pranishëm në gëlltitjen e ushqimit të papërpunuar masë është se, edhe në sasi të vogla, mund të prodhojë alkool dhe dioksid karboni brenda organizmit, të cilat janë gjithashtu shumë të dëmshme për macet. Shmangni ofrimin e makaronave të papërpunuara për kafshën tuaj shtëpiake për të shmangur problemet shëndetësore dhe dhimbjet e kokës në të ardhmen.

Kakalecët, kallamarët ose oktapodët

Fushat e detit, në përgjithësi, kënaqin dhe tërheqin qiellzën dhe nuhatjen e kafshëve shtëpiake. Ata vështirë se i rezistojnë erës. Por, nuk rekomandohet shumë që shoku juaj me katër këmbë të shijojë për disa arsye.

E para prej tyre është se ato nuk kanë një vlerë kaq interesante ushqyese për macet. Më pas, ashtu si te njerëzit, ato mund të shkaktojnë disa alergji ushqimore. Në varësi të mënyrës se si përgatiten, ato mund të shkaktojnë pankreatit (sepse përmbajnë shumë yndyrë) ose probleme gastrointestinale, si të vjella dhe diarre.

Kur dyshoni, mendoni mirë nëse ia vlen vërtet t'i ofroni ushqim deti kafshën tuaj shtëpiake. Ka ushqime që janë më të mira (nga ana ushqyese), më të sigurta dhe madje edhe më të shijshme.

Më shumë ushqime të ndaluara për macet

Ka disa ushqime të tjera që janë në listën e atyre që duhet shmangur. Në temat e radhës,shikoni disa përbërës që u ofrohen shumë maceve, por që mund të jenë të dëmshëm për shëndetin e tyre.

Qumështi dhe derivatet

Ky informacion mund t'ju habisë, por qumështi dhe derivatet e tij janë ushqime që duhet shmangur. Është shumë e zakonshme në disa shtëpi që t'i ofrohet qumësht koteles, megjithatë, nuk është diçka e mirë për shëndetin tuaj. Përkundrazi!

Qumështi shkakton diarre dhe dhimbje stomaku jo të këndshme për kafshën shtëpiake, sepse organizmi i saj nuk është i përgatitur të konsumojë qumështin e lopës, deles, dhisë dhe madje edhe maces (pasi janë hequr nga gjiri). Duhet mbajtur mend se macet janë kafshë mishngrënëse, prandaj duhet të konsumojnë produkte që plotësojnë këtë nevojë.

Macet nuk mund të hanë vezë të gjalla

Jo vetëm që macet duhet të shmangin, por edhe qeniet njerëzore duhet të kalojnë larg vezëve të papërpunuara për shkak të salmonelës, një baktere e pranishme në ushqimin e papjekur ose të papërpunuar të kontaminuar me feçe të kafshëve.

Përveç salmonelës, e bardha e vezës përmban edhe një proteinë të quajtur avidin, e cila, nëse macja e gëlltit në formë të papërpunuar. formë, mund të bllokojë përthithjen e biotinës nga zorrët, e cila është një vitaminë B shumë e rëndësishme për macet. Por kur e bardha e vezës është gatuar, struktura e avidinës bëhet e padëmshme dhe konsumimi i saj mund të kryhet pa asnjë shqetësim.

Mishi dhe peshku i papërpunuar

Ky është ndoshta informacioni më befasues Olexuesit të këtij artikulli. Por, po, mishi i papërpunuar duhet të shmanget. Mund të jetë joshëse të dhurosh një copë apo edhe të mendosh se "meqenëse janë mishngrënës, kjo është ajo që ata zakonisht do të hanin në natyrë nëse do të ishin të egër". Megjithatë, duke qenë i papërpunuar, mishi ka më shumë gjasa të përmbajë baktere që mund të jenë të dëmshme për shëndetin e kafshës suaj dhe parazitë.

Nëse doni të ofroni mish si një mënyrë për të sjellë një dietë më të shëndetshme dhe më pak të përpunuar, një e mirë këshilla është të ngrini dhe më pas të gatuani mishin që macja juaj do të mund të hajë. Kjo, natyrisht, do të minimizojë rrezikun e kontaminimit nga ndonjë sëmundje ose parazit.

Kockat

Pavarësisht se janë shumë të shijshme dhe tërheqëse për macet, kockat mund të shkaktojnë dëme serioze në shëndetin dhe integritetin e tyre. kafsha shtëpiake, për shkak të madhësisë dhe brishtësisë së saj gjatë konsumimit.

Kockat më të holla dhe më të brishta, si ato të pulës, gjelit të detit dhe disa zogjve të tjerë, mund të thyhen brenda gojës, fytit ose stomakut dhe traktit tretës të maces, duke shkaktuar dëme serioze.

Tuni është një ushqim toksik për macet

Mund të tingëllojë tronditëse, por toni nuk rekomandohet për konsum nga macet. Në mënyrë sporadike (dhe si shpërblim) mund edhe të ofrohet, por nuk mund të jetë baza e dietës së një maceje. Kjo për disa arsye.

E para është se toni, vetëm, nuk i plotëson nevojat ushqyese që i duhen një maceje për të qëndruar e fortë dhe e shëndetshme.
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.