A mund të hanë qentë mish derri? Zbulojeni këtu!

A mund të hanë qentë mish derri? Zbulojeni këtu!
Wesley Wilkerson

A është e sigurt të ushqej qenin tim me mish derri?

Në përgjithësi, mishi i derrit mund t'u ushqehet qenve! Megjithatë, është shumë e rëndësishme të kuptohet se duhet të përgatitet siç duhet për konsumimin e qenit. Ka edhe disa paralajmërime. Për shembull, nëse qeni juaj është alergjik ndaj këtij lloji të mishit, nuk rekomandohet t'i ofroni atij. Pra, duhet ta njihni mirë qenin tuaj në mënyrë që të mos i jepni ushqim që mund ta dëmtojë ose të shkaktojë sulme alergjike.

Përveç kësaj, për të zgjidhur të gjitha dyshimet që kanë të bëjnë me gëlltitjen e mishit të derrit nga qentë, ka disa këshilla . Kështu, në këtë artikull do të zbuloni se cila është mënyra më e mirë për t'i ofruar mish derri qenit tuaj, cilat janë përfitimet e tij, përveç njohjes së paralajmërimeve dhe sugjerimeve thelbësore! Le të shkojmë?

Si t'u ofrojmë me siguri mish derri qenve?

A i ofroni apo dëshironi t'i ofroni mish derri qenit tuaj? Le t'ju ndihmojmë të kuptoni se si mund ta futni atë në rutinën e ushqimit të qenit. Ndiqni, pra, këshillat kryesore të përfshira në proces:

Kujdes para se t'i jepni mish derri qenit

Para se të filloni të përgatisni mishin e derrit për t'ia ofruar qenit, është shumë është e rëndësishme t'i kushtohet vëmendje cilësisë së ushqimit. Pra, në momentin e blerjes, sigurohuni që objekti të respektojë rregullat strikte në lidhje mehigjiena e lëndës së parë dhe që ajo të mbahet në temperatura të përshtatshme në mënyrë që mikroorganizmat e panevojshëm të mos shumohen.

Blerja e ushqimit të ambalazhuar në vakum ose nga kasapore të njohura dhe të specializuara janë alternativa të shkëlqyera kur blini mish viçi. do të marrë më vonë.

Gjithmonë gatuajeni mishin e derrit përpara se ta ofroni

Megjithëse ka diskutime në lidhje me mundësinë e ofrimit të mishit të derrit për qentë, është e pamohueshme që, duke e gatuar mirë, të ketë mundësi e kafshëve që prekin sëmundjet e mundshme është reduktuar shumë. Prandaj, është e panevojshme të rrezikoni ta furnizoni atë të papërpunuar. Më pas, gatuajeni mirë mishin për qenin.

Deriri i derrit parandalon përhapjen e krimbave, si Trichinella spiralis, të aftë për të shkaktuar trikinozë tek kafshët. Në këtë mënyrë, kafsha juaj mund ta shijojë atë pa rrezikuar!

Hiqni të gjitha kockat nga mishi i derrit

Shumë pjesë të mishit të derrit kanë kocka. Kështu, është e nevojshme t'i hiqni ato në mënyrë që kafsha shtëpiake të konsumojë ushqimin dhe ta shijojë në mënyrë të sigurt.

Kockat mund të shkaktojnë plagë në gojën ose në traktin tretës të qenit. Përveç kësaj, kockat më të mprehta mund të shkaktojnë pengesa ose perforime të zorrëve! Për këtë arsye, në përgjithësi, shmangni ushqyerjen e qenve me mish derri me kocka.

Ofroni porcione të vogla

Megjithëse ushqeni qentë me mish derriqentë sjellin përfitime të shumta për shkak të sasisë së madhe të lëndëve ushqyese thelbësore, vitaminave dhe proteinave, nuk rekomandohet t'u ofrohet shumë nga kontributet qenve. Idealja është t'i ofroni derrit në porcione të vogla, në mënyrë që dieta e kafshës shtëpiake të përmbajë në pjesën më të madhe një ushqim ushqyes dhe të specializuar.

Përveç kësaj, nëse qeni juaj ka probleme me peshën, është e nevojshme të balanconi vaktet e tij me proteina të tjera më të dobëta si gjoksi i gjelit të detit dhe peshku, në mënyrë që pankreasi i tij të mos inflamohet për shkak të ndjeshmërisë ndaj yndyrës. Kështu, një alternativë e mirë është t'i ofrohet mish derri kafshës një ose dy herë në javë.

Përfitimet e dhënies së mishit të derrit qenit

Ka përfitime të shumta për t'i dhënë mish derri ushqyes qentë. Më pas, do të njiheni me disa prej tyre dhe do të zbuloni se sa i shëndetshëm, i pasur me vitamina, proteina dhe kripëra minerale është mishi i derrit. Shihni:

Mishi i derrit është një ushqim i shëndetshëm

Mishi i derrit është një nga ushqimet më të shëndetshme që u ofrohet qenve. Dmth, sipas ekspertëve të shëndetit, ai ka më pak yndyrë se mishi i viçit dhe është burim i yndyrave “të mira” (të pangopura dhe monounsaturated). Përveç kësaj, ai është i pasur me acid linoleik dhe acide yndyrore esenciale për balancimin e dietës së qenit.

Pra, prerjet specifike si ijët, filetoja, fyti dhe bërxollapërfaqësojnë mish pa dhjamë ideale për t'u çmuar për shëndetin e qenve. Ato përmbajnë më pak se 10 g yndyrë, më pak se 95 mg kolesterol dhe më pak se 4,5 g yndyrë të ngopur për 100 g.

Mishi i derrit ka tiaminë dhe omega-3

Një nga Përfitimet e mëdha që lidhen me furnizimin e qenve me mish derri është prania e vitaminës Tiamine dhe Omega-3. Vitamina B1, e njohur edhe si Thiamine ose vitamina “anti-stres”, përveçse ndihmon trupin e qenit të metabolizojë karbohidratet, ndihmon në luftimin e sëmundjeve që ndikojnë në sistemin imunitar të kafshës. Prandaj, është thelbësore t'i jepni kafshës suaj. Për këtë qëllim, mishi i derrit, i cili është i pasur me tiaminë, është një pajisje e shkëlqyer.

Përveç kësaj, omega-3, i cili është i pasur me mish derri, është gjithashtu thelbësor për qentë. Kjo substancë, përveçse mund të parandalojë shfaqjen e sëmundjeve kardiovaskulare, ka përbërës EPA dhe DHA, të cilët çlirojnë antiinflamatorë natyralë për të parandaluar inflamacionin. Përveç kësaj, Omega-3 përbën strukturën lipoproteinike të membranave qelizore të qenve, kështu që ndihmon në stabilizimin e aktivitetit qelizor të organizmit të kafshës shtëpiake.

Shiko gjithashtu: Ëndërroni një merimangë të zezë: e madhe, merimangë dhe më shumë lloje

Mishi i derrit është një burim proteinash për qentë

Një përfitim tjetër i fshehtë është sasia e madhe e proteinave të pranishme në mishin e derrit. Rreth 26% e peshës së tij, kur është e freskët, korrespondon me proteina. Kur është e thatë, përmbajtja e tyre nëMishi i derrit pa yndyrë mund të arrijë deri në 89%! Prandaj, ky përbërës konsiderohet si një nga burimet më të pasura ushqimore të kësaj lënde ushqyese.

Proteinat janë jashtëzakonisht të nevojshme për qentë, sepse ata kanë aftësinë për të mbajtur masën e tyre muskulore dhe për të parandaluar atrofizimin e muskujve të tyre. Ndërsa qeni plaket, bëhet gjithnjë e më e nevojshme të rrisë dietën e tij me përbërës proteinikë, siç është mishi i derrit.

Mishi i derrit është i pasur me kripëra minerale

Kripërat Mineralet janë substanca inorganike që janë e brendshme për funksionimin e duhur të trupit të një qeni. Ato janë të pranishme në sasi të mëdha në mishin e derrit: seleni, zinku, hekuri, magnezi dhe kaliumi janë shembuj të fortë.

Seleni është thelbësor për çlirimin e substancave antioksiduese dhe metabolike. Zinku është i rëndësishëm për shkak të ndikimit të tij në funksionimin normal të zorrëve dhe rritjen e shëndetshme të kafshës shtëpiake. Hekuri është i nevojshëm për të parandaluar aneminë. Për sa i përket magnezit dhe kaliumit, rëndësia e tyre qëndron kryesisht në ekuilibrin osmotik të lëngjeve në organizmin e qenit.

Çfarë duhet shmangur kur i ofroni qenit mish derri?

Mësoni më poshtë se çfarë duhet të shmangni në mënyrë që shoku juaj më i mirë të hajë mish derri në mënyrën më të përshtatshme dhe të shëndetshme të mundshme. Shikoni të gjitha informacionet, paralajmërimet dhe kundërindikacionet në lidhje me të më poshtë:

Shiko gjithashtu: Emri për zogun: zgjidhni një për kafshën tuaj!

Shmangni erëzat dhepërbërës të dëmshëm për qentë

Erëza, në përgjithësi, është e keqe për qentë! Pra, kur përgatitni mish derri për ta, mos përdorni qepë, barishte, piper ose hudhër. Gjithashtu, mos përdorni kripë ose produkte të tjera që përdorni si erëza në jetën tuaj të përditshme. Në vend të kësaj, ofroni vetëm ushqimin e gatuar në ujë dhe sigurohuni që mishi i derrit të jetë gatuar mirë. Shmangia e erëzave dhe përbërësve të dëmshëm për qentë do të parandalojë sëmundjet në traktin tretës të kafshës shtëpiake.

Shmangni ofrimin e mishit të derrit të përpunuar qenit tuaj

Mishi i përpunuar, sipas OBSH-së (Organizata Botërore e Shëndetësisë), ka kohë që- termi kancerogjen! Përveç kësaj, ato kanë yndyrë dhe natrium të tepërt, kështu që nuk janë të shëndetshëm për qentë. Pra, sa herë që mundeni, shmangni dhënies së mishit të derrit të përpunuar qenit tuaj, siç janë salsiçet e derrit të industrializuara.

Përveç kësaj, proshuta ka gjithashtu nivele të larta kripe, kështu që rrit mbajtjen e lëngjeve në trupin e qenve, duke i bërë ata të dehidratohen më lehtë. Prandaj, gatuajeni mishin e derrit të freskët!

Shmangni disa copa derri

Ka disa prerje që duhen shmangur kur ushqeni qentë me mish derri. Për shembull, barku i trupit, nga i cili nxirret proshuta, nuk tregohet, pasi ka shumë yndyrë. Përveç kësaj, panceta, e nxjerrë nga barku i derrit, përdoret për të bërë kërcitje,Gjithashtu nuk rekomandohet.

Në vend të kësaj, zgjidhni prerje të ligët si p.sh. fileto, fileto, fileto, fyell, supe dhe copa. Por mos harroni të hiqni kockat!

Mishi i derrit për qentë është një zgjedhje e mirë!

Në dritën e kësaj, mishi i derrit për qen është i lejuar për sa kohë që të gjitha kërkesat e përmendura në këtë artikull plotësohen me vëmendje për prerjen dhe përgatitjen. Dhe, mbi të gjitha, për sa kohë qeni nuk është alergjik ndaj derrave. Pra, njihuni me qenin tuaj dhe zbuloni se si po shkon shëndeti i tij. Për këtë, është thelbësore të jeni të përditësuar me të gjitha konsultimet dhe ekzaminimet veterinare.

Qeni juaj, duke ngrënë mish derri, do të jetë jashtëzakonisht i lumtur dhe i kënaqur! Ka përfitime të shumta për shëndetin e kafshëve të disponueshme në ushqimin e derrit. Megjithatë, gjithmonë zgjidhni prerje pa yndyrë, gatuajeni mirë mishin dhe mos përdorni erëza që janë të dëmshme për qentë. Për më tepër, ushqimi i derrit të qenit tuaj do të jetë një zgjedhje e shkëlqyer!
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.