A mund të hanë qentë jiló? Shihni përfitimet dhe kujdesin!

A mund të hanë qentë jiló? Shihni përfitimet dhe kujdesin!
Wesley Wilkerson

Në fund të fundit, a mund të hanë qentë patëllxhan?

Përgjigja është: po. Qeni juaj mund të hajë patëllxhan, megjithatë, në moderim. Patëllxhani është një ushqim që prej kohësh është pjesë e menusë njerëzore. Por pyetja që mbetet tek kujdestarët e qenve është nëse do t'i pëlqejë qenit dhe si të largohet hidhërimi nga ky ushqim.

Nëse edhe ju keni këto dyshime, mos u shqetësoni, sepse gjatë gjithë këtij artikulli do t'ju tregojmë ju të gjithë për patëllxhanin për qenin tuaj. Duke pasur shumë përfitime shëndetësore për kafshën tuaj, ndihmon në parandalimin e sëmundjeve dhe forcimin e kockave, për shembull.

Por, përpara se të filloni të futni patëllxhanin në dietën e kafshës suaj, duhet të dini më shumë për atë ushqim. Shikoni më shumë informacion rreth patëllxhanit më poshtë!

Përfitimet e patëllxhanit për qenin

Patëllxhani është një ushqim që ka përfitime të shumta, jo vetëm për ju, por edhe për qenin tuaj . Shikoni përfitimet e patëllxhanit për shëndetin e kafshës suaj më poshtë.

Burimi i kalciumit dhe fibrave

Patëllxhani është një frut që bën pjesë në të njëjtën familje si domatja, patëllxhani dhe zilja piper. Ky frut shquhet për të qenë një burim i shkëlqyer i vitaminave, si kalciumi, përveç fibrave. Në këtë mënyrë, patëllxhani nuk u sjell dobi vetëm njerëzve, por edhe kafshëve, pra është një ushqim me pak kalori.

Pra, ofrimi i këtij ushqimi qenit tuaj do ta ndihmojë atë të gëlltisë më shumëkalcium, duke e penguar atë të ketë fraktura të kockave. Gjithashtu, fibrat do të ndihmojnë në funksionimin e zorrëve të qenit.

Kontribuon në shikimin e mirë

Patëllxhani është një ushqim shumë i pasur me vitamina. Një nga vitaminat që janë të mira për shëndetin e qenit tuaj është vitamina A. Kjo lëndë ushqyese kontribuon në sisteme të ndryshme në trupin e kafshës suaj, por kryesisht në vizionin e kafshës suaj.

Vitamina A mbron sytë nga sulmi i vazhdueshëm i radikalët, kështu që degjenerimi i syve ndodh më ngadalë ndërsa qeni plaket. Nuk mund të mohohet se kjo vitaminë është një aleat i shkëlqyeshëm për shëndetin e qenit.

Ndihmë në funksionimin e sistemit nervor

Ende sa i përket vitaminës A, patëllxhani do të ndihmojë në funksionimin e duhur funksionimin e sistemit nervor të qenit tuaj. Futja e një sasie adekuate të patëllxhanit në dietën e qenit tuaj do ta ndihmojë atë të ketë një zhvillim më të mirë njohës gjatë gjithë jetës së tij.

Ndërsa tek qentë e moshuar, kur ata hanë patëllxhanin gjatë gjithë jetës së tyre, domethënë, hanë vitaminën A, kanë më pak gjasa të kenë sëmundje degjenerative të sistemit nervor. Në këtë rast, ju do të shmangni sëmundje të tilla si sëmundja e Alzheimerit dhe sëmundja e Parkinsonit.

Përfitimet e frymëmarrjes qelizore

Së pari, frymëmarrja qelizore është një mekanizëm që qelizat e përdorin për të marrë më shumë energji, në mënyrë që gjatë gjithë të ditës që trupi mund të kryejëaktivitetet e nevojshme. Megjithatë, që organizmi të jetë në gjendje të kapë këtë energji, ai ka nevojë për glukozë, dhe këtu vjen patëllxhani.

Duke gëlltitur patëllxhanin, ky ushqim do të ndihmojë qelizat e trupit të qenit tuaj të kontrollojnë përthithjen e glukozës, d.m.th. , do të parandalojë që qeni juaj të mos mbarojë energji gjatë gjithë ditës. Prandaj, nëse qeni juaj është vazhdimisht i lodhur, kini kujdes.

Përmirëson funksionin e zorrëve

Siç mund ta lexoni më herët, patëllxhani është i pasur me fibra. Prandaj, nëse qeni juaj ka një zorrë të bllokuar ose dëshironi ta parandaloni që ta ketë atë, ofrimi i patëllxhanit për kafshën tuaj është një nga zgjidhjet më të mira.

Është e rëndësishme të theksohet se ekzistojnë dy lloje fibrash , ato që janë të tretshme në ujë dhe ato që janë të patretshme, pra që nuk e mbajnë ujë. Prandaj, fibra në patëllxhan është e patretshme, duke ndihmuar zorrët e kafshës suaj të funksionojnë siç duhet.

Luftimi i erës së keqe të gojës

Era e keqe e qenit mund të shkaktohet nga disa arsye, por një prej tyre është ushqimi i dobët . Ka shumë ushqime që mund të ndihmojnë në luftimin e erës së keqe të gojës, një prej të cilave është patëllxhani. Me siguri vetëm të imagjinosh shijen e patëllxhanit duhet të ketë bërë fytyrë. Për shkak se ky frut është shumë i hidhur, do të nxisë pështymë, duke parandaluar që bakteret të shumohen në gojën e kafshës.

Forcon kockat dhe dhëmbët

Kalciumi është një mineral shumë i rëndësishëm përshëndetin e gëzofit tuaj. Është një nga mineralet më të pranishme në trupin e qenit, ndaj është e mundur të gjendet në kocka dhe dhëmbë. Kështu, shëndeti i këtyre pjesëve të trupit të qenit tuaj ka nevojë për kalcium.

Që qeni juaj të mos ketë probleme shëndetësore, si osteoporoza dhe dhëmbë të dobët, ofrojini patëllxhanin kafshës suaj, pasi ai është i pasur. burim i kalciumit.

Masat paraprake kur i jepni patëllxhanë qenit tuaj

Tani që i dini përfitimet e patëllxhanit për qenin tuaj, është koha të mësoni se çfarë masash paraprake duhet të merrni kur përgatitni këtë ushqim përpara se ta ofroni atë për tuajën me gëzof.

E gatuara është mënyra më e mirë

Përgatitja e patëllxhanit duket se ruan disa sekrete, por jo, është më e thjeshtë nga sa mund ta mendoni. Për të zbutur shijen e hidhur të këtij fruti dhe për ta bërë atë më të shijshëm dhe më të këndshëm, ju duhet vetëm të gatuani patëllxhanin e kuq.

Kur gatuani patëllxhanin e kuq, ai do të lëshojë substanca që e bëjnë atë të hidhur në ujë. Pra, lëreni të ziejë në tenxhere me presion për rreth 15 minuta, më pas hiqeni nga tigani dhe lëreni të kullojë uji.

Shiko gjithashtu: Zogu i veshëve: shikoni udhëzuesin e plotë për këtë specie

Mos e servirni perimet të ngrohta

Pas zierjes së patëllxhanit, mos Shërbejeni menjëherë qenit tuaj, prisni që të ftohet sepse mund të jetë i dëmshëm për kafshën tuaj. Ajo që ndodh këtu është se qentë janë mësuar të hanë ushqim në temperaturën e dhomës, kështu që kur hanë një ushqim më të ngrohtë, stomaku i tyre nuk e pranon atë.

SiSi rezultat, qeni juaj mund të vjellë, të mos ndihet mirë dhe të ketë dhimbje barku. Nëse kjo ndodh, dërgojeni qenin menjëherë te një veteriner, se çfarë të bëjë vetëm mjeku.

Kini kujdes me erëzat

Megjithëse patëllxhani përgatitet me hudhër, qepë dhe vaj, për Për shembull, mund të jenë më të shijshme, këto erëza mund të jenë të këqija për qenin tuaj. Këto erëza kanë substanca toksike, të cilat kur gëlltiten nga qeni mund të shkaktojnë probleme shëndetësore te qeni apo edhe të çojnë në vdekje.

Qepa dhe hudhra, për shembull, përmbajnë n-propil disulfid, një substancë që kur qeni gëlltit jo vetëm që ndryshon hemoglobinën e saj, por gjithashtu shkatërron qelizat e kuqe të gjakut, duke shkaktuar anemi, verdhëz dhe gjak në urinë.

Shmangni sasitë e mëdha

Ashtu si me të gjitha ushqimet, t'ju ofrohet me moderim kafshë shtëpiake, pasi patëllxhani nuk është ndryshe. Edhe pse patëllxhani nuk është toksik, qeni juaj nuk mund ta hajë shpesh, në fund të fundit, nuk është ushqimi kryesor në dietën e një qeni.

Shiko gjithashtu: Çfarë do të thotë të ëndërrosh për gjirafën? Të vogla, duke ngrënë, duke sulmuar dhe më shumë

Prandaj, ofroni patëllxhanin vetëm një herë në javë qenit dhe vetëm një, sikur të ishte vetëm një meze të lehtë. Sasi më të mëdha mund të dëmtojnë kafshën tuaj.

Perime të tjera që mund të hanë qentë

Ka shumë perime që mund të hanë qentë, ndaj mos ofroni vetëm patëllxhanin. Ashtu si patëllxhani, perimet e tjera janë të pasura me vitamina dhe kripëra minerale qëdo të jenë të mira për qenin tuaj.

Duke kujtuar se njësoj si patëllxhani i kuq, edhe këto perime që do të përmenden më poshtë duhet të ofrohen me moderim, pra vetëm si meze. Prandaj, ju mund të futni brokolin, karotat, lulelakrën, patatet, kastravecin dhe marulen në dietën e kafshës suaj, për shembull.

Ofroni qenit tuaj patëllxhan me moderim

E pamë në këtë artikull sa e dobishme është patëllxhani për shëndetin e qenve. Ky ushqim parandalon sëmundjet degjenerative, forcon kockat dhe dhëmbët, si dhe lufton erën e keqe të qenit dhe ndihmon qenin të ketë shikim të mirë.

Përgjatë këtij artikulli do të mësoni gjithashtu se si të përgatisni patëllxhanin për qenushin tuaj. rruga e duhur. Në fund të fundit, që qeni të mos vuajë nga hidhësia e këtij ushqimi, idealja është ta gatuani atë. Por, mos harroni të mos vendosni asnjë erëza gjatë gatimit dhe të mos i ofroni ushqimin kur është ende nxehtë për kafshën shtëpiake.

Përveç kësaj, patëllxhani ndihmon në funksionimin e zorrëve të qenve, duke shmangur të famshmit barku i burgut. Tani që i dini të gjitha këto informacione, ofroni patëllxhanin me masë për mikun tuaj gëzof!
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.