Hipopotami: shikoni speciet, peshën, ushqimin dhe më shumë

Hipopotami: shikoni speciet, peshën, ushqimin dhe më shumë
Wesley Wilkerson

Çfarë dini për hipopotamët?

Me siguri ju e njihni hipopotamin, një gjitar i madh që mund të peshojë më shumë se 3 tonë. Banorët e rajoneve afrikane, këto kafshë jetojnë në mjedise që përmbajnë shumë ujë. Hipopotamët dikur kishin specie që jetonin në Tokë dhe që atëherë janë zhdukur.

Përveç kësaj, ata kanë të afërm detarë që banojnë ende sot në dete. Zbuloni, ndërsa lexoni, cilat lloje të hipopotamit tashmë janë zhdukur. Përveç kësaj, zbuloni se cilët gjitarë ujorë kanë lidhje me hipopotamët, si dhe se si ata janë shoqërisht dhe si riprodhohen.

Në këtë artikull do të mësoni disa kuriozitete për këta gjitarë të mëdhenj, do të mësoni se si ata janë rritur në kopshte zoologjike dhe shumë më tepër. Gëzuar lexim!

Karakteristikat e hipopotamit

Më poshtë është emri shkencor i hipopotamit më të zakonshëm. Zbuloni gjithashtu se çfarë madhësie mund të arrijë, përveç njohjes së karakteristikave vizuale, riprodhimit dhe shumë informacioneve të tjera. Ndiqni!

Shiko gjithashtu: Peshku Lebiste: shikoni këshilla për akuariumet dhe si të krijoni këtë specie!

Origjina dhe emri shkencor

Këta gjitarë të mëdhenj, të quajtur hipopotam të zakonshëm ose hipopotam të Nilit, kanë emrin shkencor Hippopotamus amphibius. Ato janë kafshë nga Afrika Sub-Sahariane dhe një nga dy speciet jo të zhdukura të hipopotamëve. Lloji tjetër që ende banon në Tokë është Choeropsis liberiensis, nga hipopotamët.zhytur.

Kuriozitete rreth hipopotameve

Me radhë, këtu do të kontrolloni disa kuriozitete rreth hipopotamit. Zbuloni sesi meshkujt arrijnë të dominojnë territorin e tyre, përveçse kuptojnë shpejtësinë e tyre në tokë dhe shumë fakte të tjera!

Ata kanë lidhje me balenat dhe delfinët

Hipopotamët kanë lidhje me balenat dhe delfinët delfinët . Studimet e ADN-së vërtetojnë se hipopotamët janë të lidhur me cetacet moderne. Këto të dhëna shfaqen në fosilet e studiuara nga një grup shkencëtarësh francezë të cilët botuan në Annals of the National Academy of Sciences of the United States.

Ata arritën në përfundimin se, rreth 50 deri në 60 milionë vjet më parë, një paraardhës i përbashkët i të dyja i krijuan dy speciet. Këto fosile u gjetën në Afrikën jugore.

Dominimi është vendosur mes meshkujve në një mënyrë kurioze

Hipopotamët më të zakonshëm janë kafshë shumë të shoqërueshme, që jetojnë në grupe me qindra individë. Ata kanë një jetë sedentare, ku pushojnë shumicën e kohës dhe dalin për të kërkuar ushqim vetëm natën. Meshkujt i mbivendosen konkurrentët e tyre në një mënyrë shumë të veçantë.

Shiko gjithashtu: Peshku pastrues xhami: Karakteristikat, kujdesi dhe më shumë!

Një prej tyre është kur kryejnë jashtëqitje: tundin bishtin në mënyrë që jashtëqitja të hidhet mbi trup dhe në vendin ku duan të demarkohen. Hapja e gojës dhe ulërima sa më fort është gjithashtu një formë dominimi nga meshkujt e specieve.

Ata mund të arrijnë njëshpejtësi e pabesueshme

Këta gjitarë të pabesueshëm dhe gjigantë lëvizin shpejt. Ata janë të trashë, duke zënë vendin e tretë të gjitarëve më të mëdhenj që banojnë në planet. Por, këta të mëdhenj mund të arrijnë një shpejtësi prej 30 km/h, domethënë mund të vrapojnë më shpejt se njerëzit.

Në atë rast, nëse duhet të ikni nga hipopotami në një zonë të hapur, ndoshta diçka e keqe do të ndodhë. Atletët e përgatitur mirë, ata mund të vrapojnë me 45 km/h në një distancë të shkurtër!

Ata jetojnë afër ujit, por notojnë dobët

Siç e kemi parë, hipopotamët janë të shpejtë në tokë të thatë, duke arritur shpejtësi të jashtëzakonshme. Në ujë, historia është e ndryshme. Pavarësisht se jetojnë në ujë dhe në mjedise afër sasive të mëdha të ujit, hipopotamët nuk janë notarë të shkëlqyer.

Për shkak të kockave të tyre shumë të rënda, lëvizja në ujë bëhet e vështirë, duke bërë që kafsha të fundoset. Për këtë arsye, hipopotamët mund të bëjnë praktikisht gjithçka nën ujë, si p.sh. të riprodhojnë dhe madje të ushqejnë me gji të vegjëlit e tyre.

Kjo bisedë për hipopotamët që djersitin gjak

E vërteta nuk është kështu. Lëkura e hipopotamit sekreton një substancë që funksionon si një krem ​​natyral kundër diellit. Kjo substancë ka një ngjyrë të kuqërremtë, gjë që sugjeron se hipopotamët djersitin gjak. Kur kjo substancë sekretohet nga lëkura, pamja e saj është e pangjyrë, bëhet e kuqërremtë brenda pak minutash.pas sekretimit.

Ajo që e shkakton këtë pigmentim të kuqërremtë është acidi hiposudorik dhe acidi norhiposudorik. Këto substanca pengojnë zhvillimin e baktereve, përveç përthithjes së rrezeve ultravjollcë, duke krijuar efektin e filtrit diellor.

Hipopotamët e Pablo Escobar

Pablo Escobar, para se të vritej nga autoritetet kolumbiane, krijoi hipopotamët tek ai pronë luksoze, e quajtur Hocienda Napoles. Kjo pronë është rreth 250 km në veriperëndim të Bogotas.

Rritja e këtyre kafshëve, të cilat u quajtën "hipopotamët e kokainës" filloi në vitin 1993, pas vdekjes së trafikantit, duke u bërë një nga speciet më të këqija pushtuese të rajonit. Në vitin 2009, si një eksperiment, ata tredhën meshkujt e këtyre kafshëve, në mënyrë që të kontrollonin përhapjen e "hipopotamëve të kokainës".

Historia e Marius Els dhe hipopotamit të tij Humphrey

Hipopotami Humphrey u shpëtua nga një njeri, i cili u bë sensacion në videot në internet. Marius Els ishte një fermer nga Afrika e Jugut që e shpëtoi kafshën nga një përmbytje në vend. Humphrey u shpëtua kur ishte vetëm pesë muajsh.

Marius ndërtoi një pellg në fermën e tij, në mënyrë që kafsha të ndjehej e dashuruar. Pas pesë vitesh jetese në fermë, hipopotami filloi të vepronte i egër, duke sulmuar këdo që hynte në fermë. Ishte gjatë kësaj periudhe që Humphrey vrau Marcius, duke shkelur dheduke kafshuar pronarin e tij.

Hipopotamët: gjitarë të rëndë me një habitat ujor

Këtu, mund të shikoni gjithçka rreth kësaj kafshe madhështore dhe të pamasë. Hipopotami vjen nga Afrika, ku jeton edhe sot. Është një kafshë shumë e madhe, që peshon më shumë se 3 tonë. Ju zbuluat gjithashtu se meshkujt janë më të mëdhenj se femrat dhe se ata kanë mënyra interesante për të përcaktuar territorin e tyre.

Gjithashtu u tregua se cilat lloje të hipopotamëve tashmë janë zhdukur dhe cilat specie ekzistojnë ende. Jetën e tyre e kalojnë pjesën më të madhe të kohës në ujë, ku bashkimi dhe infermieria ndodhin nën ujë. Ato janë kafshë territoriale që zakonisht bien në konflikt me njerëzit. Tani që dini më shumë për këtë gjigant, ndajeni informacionin në mënyrë që të dinë më shumë njerëz!

pigme, të cilat do t'i shohim më vonë.

Emri i tij do të thotë "kalë lumi" dhe është një i afërm i ngushtë i balenave dhe delfinëve. Fosili më i vjetër i kafshës, i cili banoi në Tokë 16 milionë vjet më parë, i përket gjinisë Kenyapotamus dhe u gjet në Afrikë.

Veçoritë vizuale

Hipopotami ka një kokë të madhe, me një gojë e madhe. Trupi i tij është i shëndoshë, i ngjashëm me derrin dhe veshët e tij janë të vegjël. Ka një ngjyrë lëkure që varion midis gri dhe vjollcë. Rreth syve, ngjyra varion nga roza në kafe.

Trupi i këtij gjitari të madh është i mbuluar me një sasi të vogël qimesh shumë të holla, përveç në bisht dhe në kokë, ku qimet janë më të trashë dhe më të dendur. Lëkura e hipopotamit është e hollë dhe shumë e ndjeshme, kështu që kafsha duhet të mbrohet nga dielli gjatë gjithë kohës.

Madhësia, pesha dhe jetëgjatësia

E dyta vetëm për elefantët dhe rinocerontët, ky i rritur i madh mund të peshojë nga 1.5 në mbi 3 ton. Meshkujt më të mëdhenj dhe më të vjetër mund të arrijnë një peshë mesatare prej 3.2 ton, me raste të regjistruara të hipopotamit që i afrohen 4.5 tonëve.

Trupi i hipopotamit ka një gjatësi prej 2 deri në 5 m dhe lartësia e tij varion nga 1.5 në 1.65 m. Ata janë kafshë jetëgjatë, kështu që jetëgjatësia e tyre varion nga 40 deri në 50 vjet. Ekziston një rekord në Shtetet e Bashkuara ku një kafshë e tillë ka ngordhur në moshën 61-vjeçare, në2012.

Habbitati natyror dhe shpërndarja gjeografike

Gjatë periudhës ndërglaciale, e cila ndodhi 30,000 vjet më parë, hipopotami i zakonshëm u shpërnda në kontinentet evropiane dhe afrikane. Ishte shumë e zakonshme për të gjetur këta gjitarë të mëdhenj në të gjithë rajonin e Egjiptit. Në ditët e sotme, hipopotamët gjenden në lumenj dhe liqene në Kongo, Tanzani, Kenia dhe Ugandë.

Duke ecur në Afrikën e Veriut, mund t'i gjejmë në Etiopi, Sudan dhe Somali. Në perëndim, ata jetojnë në rajonin që shkon në Gambia, dhe në jug, në Afrikën e Jugut. Habitati i tij natyror është Savana dhe zonat pyjore.

Dieta

Hipopotamët janë kafshë barngrënëse, domethënë ushqehen me bimë. Ata përdorin buzët e tyre të forta për të tërhequr barin dhe konsumojnë rreth 35 kg ushqim në ditë. Dhëmbët e tyre molarë përdoren për të bluar ushqimin, ndërsa qentë dhe dhëmbët prerës nuk marrin pjesë në përtypje.

Këto kafshë nuk konsiderohen ripërtypëse, megjithatë stomaku i tyre është i formuar nga katër dhoma dhe sistemi i tyre tretës është i ngjashëm me atë të ripërtypësve. Siç e kemi parë, pavarësisht nga madhësia e tij e madhe, hipopotami ka një dietë vegjetariane dhe në sasi të vogla, duke marrë parasysh peshën e tij.

Zakonet e këtij gjitari

Hipopotami ushqehet gjatë natës dhe pëlqen ta bëjë atë vetëm, edhe pse jetojnë në grupe. Ata zakonisht ecin me kilometra për të gjeturushqimi. Janë kafshë që jetojnë në ujë dhe e lënë atë vetëm në perëndim të diellit për t'u ushqyer.

Këto kafshë lindin me zorrë sterile, në këtë rast ata duhet të gëlltisin një lloj bakteri të pranishëm në fecesin e nënës, gjë që ndihmon ata tretin bimësinë që hanë. Për më tepër, siç shpjegohet këtu, këto kafshë jetojnë në ujë nga lindja deri në moshën madhore, duke përfshirë të vegjlit lindin në ujë, me femrën ende të zhytur.

Riprodhimi

Pjekuria e femrave të hipopotami i zakonshëm shfaqet midis moshës 7 dhe 9 vjeç, shumë më herët se meshkujt, të cilët arrijnë pjekurinë seksuale midis 9 dhe 11 vjetësh. Si bashkimi ashtu edhe lindja e fëmijëve në këto kafshë ndodhin në ujë, ku kalojnë pjesën më të madhe të kohës.

Shtatzënia e hipopotamit femër zgjat 8 muaj, duke lindur një viç të vetëm. Normalisht, një viç lind çdo 2 vjet, me peshë rreth 45 kg në lindje. Të vegjlit qëndrojnë me nënën e tyre për rreth një vit, gjatë ushqyerjes me gji që bëhet në ujë.

Zbuloni llojin e hipopotamit

Përveç njohjes së karakteristikave kryesore të hipopotamit, tani, do të njihni në thellësi disa lloje hipopotamësh që dikur banonin në Tokë. Prandaj, ndiqni me kujdes temat vijuese për të zbuluar se cilat specie janë ende gjallë dhe cilat tashmë janë zhdukur, përveçse të kuptoni tiparet e tyre kryesore.

Hipopotami-i zakonshëm

Ky gjitar i madh gjendet në disa rajone të Afrikës. Hipopotami i zakonshëm ose hipopotami i Nilit, siç njihet edhe ai, është një kafshë që kalon pjesën më të madhe të kohës në ujë. Shkoni në diell vetëm kur ai perëndon. Gjatë natës, hipopotami i zakonshëm ha barëra.

Pesha e tij mund të arrijë 4 tonë, ndërsa femrat janë pak më të vogla se meshkujt. Këto kafshë gjenden të jetojnë në grupe deri në qindra individë dhe, për shkak se janë shumë territoriale, ndodhin disa aksidente që përfshijnë njerëzit.

Hippopotami pigmy

Së bashku me hipopotamin e zakonshëm , hipopotami pigme është specia tjetër që ende nuk është zhdukur. Ndryshe nga hipopotami i zakonshëm, i cili e kalon pjesën më të madhe të kohës në ujë, hipopotami pigme jeton shumicën e kohës në tokë. Gjatësia e saj arrin 1,80 m, dhe pesha e saj arrin deri në 275 kg.

Janë kafshë të vetmuara, që nuk gjenden të jetojnë në grup. Përveç kësaj, ata kanë zakone të natës dhe rrallë shihen nga njerëzit. Në sezonin e shumimit, ka një shoqërizim të rrallë, kur çiftet takohen për të gjeneruar të vegjlit, të cilët zakonisht shoqërojnë nënën për një periudhë të mirë. u zhduk gjatë periudhës së Holocenit dhe speciet e tij u zhdukën në mijëvjeçarin e fundit. Ata ishin individë më të vegjël sehipopotamët modernë. Ka prova se këta hipopotam janë gjuajtur nga njerëzit, gjë që përforcon tezën se gjuetia ishte një nga arsyet e forta që kontribuoi në zhdukjen e tyre.

Disa individë mund të kenë mbijetuar në zona të izoluara dhe të largëta. Në vitin 1976, pati një raport për një kafshë që, nga përshkrimi, dukej se ishte një hipopotam nga Madagaskari.

Hipopotami evropian (i zhdukur)

Kjo specie jetoi në të gjithë Evropën deri në fund të periudha e Pleistocenit, që banonte nga Gadishulli Iberik deri në Ishujt Britanikë. Në atë kohë, ata ishin shumë më të mëdhenj se hipopotamët e zakonshëm. Besohet se hipopotami evropian u shfaq në Tokë rreth 1.8 milionë vjet më parë.

Pavarësisht se hipopotami i sotëm, hipopotami evropian kishte të njëjtat veçori si hipopotami i zakonshëm. Ekspertët besojnë se kjo specie e hipopotamit gjigant u zhduk para epokës së fundit të akullit.

Hippopotamus gorgops (i zhdukur)

Gorgops Hipopotamus jetuan në Afrikë gjatë periudhës së Milocenit të Vonë dhe migruan në Evropë gjatë periudhës së Pliocenit të Ulët. Kjo specie u zhduk gjatë epokës së akullnajave dhe ishte specia më e madhe e hipopotamit të zbuluar ndonjëherë. Matjet e tij ishin të pabesueshme 4,30 m të gjera dhe 2,10 m të larta, dhe pesha e tij arrinte lehtësisht 4 ton.

Ka pak të dhëna për grykat e Hipopotamit, por është e sigurt se, kur migroninnë Evropë, ai jetoi në të njëjtat vende ku u gjetën hipopotamët evropianë.

Më shumë informacion rreth hipopotamit

Përveç njohjes së specieve kryesore të hipopotameve, shikoni, tani , shumë informacione të tjera për hipopotamin. Zbuloni kur kanë ndodhur kontaktet e para me njerëzit, cilat janë përfaqësimet e tyre kulturore, përveç njohurive për grabitqarët e tyre dhe shumë më tepër.

Ndërveprimet e para me njerëzit

Në malet e Saharasë Shkretëtirë, më saktësisht në malet Tassili n'Ajjer, u zbuluan piktura shpellash që tregojnë hipopotamët që gjuanin nga njerëzit. Këto piktura janë rreth 4,000 deri në 5,000 vjet të vjetra.

Por dëshmia më e vjetër e ndërveprimit me njerëzit janë shenjat e prera të mishit të gjetura në kockat e hipopotamit që datojnë 160,000 vjet më parë. Në antikitet, popujt e Egjiptit e njihnin hipopotamin si banorin më të egër të lumit Nil. Siç mund ta shohim, ky ndërveprim ka vazhduar për një kohë të gjatë.

Perfaqësimet kulturore

Në Egjipt, perëndia Seti përfaqësohej nga një hipopotam i kuq, midis formave të tjera të njohura të tij. Gruaja e Setit përfaqësohej gjithashtu nga një hipopotam, ku perëndeshë ishte mbrojtëse e shtatzënisë. Ijós madje mbanin maska ​​hipopotami në kultet e tyre për të përshëndetur shpirtrat e ujit.

Këto kafshë janë shumë të pranishme në kulturën e përrallaveFolklori afrikan. Përralla të tilla si Khoisan dhe Ndebele tregojnë pse hipopotamët jetojnë si në ujë ashtu edhe në tokë dhe kanë flokë kaq të shkurtër dhe të hollë. Për të mos përmendur praninë e saj në kulturën perëndimore, përmes personazheve vizatimorë.

Grabitqarët dhe rëndësia ekologjike

E vetmja kafshë që mund të përballet me hipopotamin gjigant është luani. Ndërsa gjuajnë në tufa, luanët janë grabitqarët natyralë të hipopotamëve. Në këtë rast, mjetet e saj mbrojtëse janë dhëmbët e mëdhenj të qenit, të cilët përveç përmasave, janë edhe vetë-mprehës. Në natyrë, hipopotamët kanë njëfarë ngjashmërie me koralet dhe breshkat.

Kur zhyten në ujë, këta gjitarë gjigantë hapin gojën që peshqit të pastrojnë dhëmbët e tyre, duke hequr parazitët. Për shumë peshq, këta parazitë që mbeten në dhëmbët e hipopotamave janë një lloj burimi ushqimor.

Kërcënimet kryesore për zhdukjen e specieve

Kërcënimet kryesore të hipopotamëve janë njeriu dhe veprimet e tij. Shkatërrimi i habitatit të tyre në natyrë, si dhe gjuetia e paligjshme, janë problemet kryesore me të cilat përballet popullata e hipopotamit që ende ekzistojnë.

Aktualisht, individët e specieve të hipopotamit të zakonshëm klasifikohen si "të pambrojtur" në kushtet e lidhura me kërcënimin e zhdukjes. Individët e specieve të hipopotamit pigme klasifikohen si "të rrezikuar" nga zhdukja, sipas Listës së Kuqe.i Llojeve të Kërcënuara të Bashkimit Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës dhe Burimeve Natyrore (IUCN).

Statusi i ruajtjes dhe mekanizmat mbrojtës

Të dy llojet e hipopotamit që ende banojnë në planet janë në rrezik zhdukjeje. Hipopotami i zakonshëm renditet si një specie e pambrojtur ndaj zhdukjes, domethënë nuk është ende në rrezik të zhduket, por nëse nuk ndërmerren masa për ruajtjen e tij, situata do të bëhet më e rëndë.

Për Nga ana tjetër, hipopotami pigme është në rrezik të zhdukjes. Arsyet më të mëdha janë gjuetia grabitqare, ku mishi, lëkura dhe dhëmbët janë shumë të kërkuar. Edhe dhëmbët e hipopotamit po zëvendësojnë fildishin e elefantit. Sipas autoriteteve, është e vështirë të ndalet kjo tregti në disa vende afrikane.

Hipotamët në kopshtet zoologjike

Dihet se hipopotami i parë që u ekspozua në një kopsht zoologjik ishte në vitin 1850, në Londër. . Hipopotamët janë bërë kafshë shumë të njohura në kopshtet zoologjike në mbarë botën. Për më tepër, ato janë kafshë që nuk e kanë problem të riprodhohen në robëri, me lindje më të ulët se në të egra.

Kjo nuk është çështje përshtatjeje e kafshës, por një kontroll nga administrata e kopshtit zoologjik, për shkak të madhësia dhe dimensionet e kafshës. Këto kafshë janë ekspozuar në një mënyrë të veçantë, ku në mjedisin e tyre ka shumë ujë, në mënyrë që të kalojnë ditën.
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.